İş Hayatına Dair

‘’İnsan Kaynakları Stratejimizin Temel Odak Noktası Çalışanlarımız.’’
‘’İnsan Kaynakları Stratejimizin Temel Odak Noktası Çalışanlarımız.’’


Kurulduğu günden bu yana sektörünün öncüsü olarak faaliyet gösteren Teknosa, çalışan bağlılığı ve memnuniyetini artırmak amacıyla birçok etkinlik gerçekleştiriyor. İK olarak çalışanlarına eğlenceli, yaratıcılığı destekleyen bir ofis ortamı yaratmak için çalıştıklarını söyleyen Teknosa İnsan Kaynakları Müdürü Ebru Anıldı, gerçekleştirdikleri tüm faaliyetlerle çalışanlarına dokunmayı, onları desteklemeyi, şirketleri içerisinde tutundurmayı hedeflediklerini ifade ediyor…

2016'da başlattığınız dijitalleşme ve hizmet odaklı yatırım stratejisi sayesinde oldukça büyüme kat ettiniz. Dijitalleşme süreciniz devam ediyor mu? Neler planlıyorsunuz?

Türkiye’nin teknolojiye ve geleceğe bağlantı noktası olarak, müşterilerimize "istedikleri kanaldan, istedikleri zamanda” kesintisiz ve en kapsamlı hizmeti vermek ve mükemmel bir alışveriş deneyimi yaşatmak için çalışıyoruz.

İşe alım başvurularımızı, çalışanlarımızın eğitim ve gelişimlerini birkaç yıl önce dijital ortama taşıdık. JetBaşvuru ile adaylar, QR kod veya ilgili link sayesinde tablet, bilgisayar veya cep telefonlarından da kısa sürede başvurularını yapabiliyorlar. Teknosa Akademi aracılığıyla birçok dijital eğitim ve gelişim olanağını çalışanlarımıza her an sunuyoruz. Bununla birlikte dijitalleşmeyi sadece teknoloji entegrasyonu değil, aynı zamanda kültürel dönüşüm olarak da ele alıyoruz. Eğitim ve iç iletişim çalışmalarımızda, dijital becerileri geliştirmenin yanı sıra dijitalleşmenin müşteri beklentilerine etkilerini, süreçlerimize katkısını temel alıyoruz.

Perakende sektöründe hızlı bir dijitalleşme eğilimi görüyoruz. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknolojik gelişmelerin tüketici davranışlarını değiştirmesi, tüm dünyada perakende sektörünü yepyeni bir yapıya büründürüyor. Günümüzde, müşteri deneyimine odaklanarak, müşteriyi doğru kanallardan, doğru ürün çeşitliliğiyle buluşturmak daha çok önem kazanıyor. Müşterilere tüm kanallardan kesintisiz alışveriş deneyimi sunulmasına olanak sağlayan ‘omnichannel’ modeli, perakendecilerin en önemli odak noktalarından biri haline geliyor.

Sosyal medya platformlarının marka iletişiminizdeki önemi nedir? İşveren markası konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Teknosa, kurulduğu günden bu yana sektörünün öncüsü olarak faaliyet gösteriyor. Bu anlayışı iletişim stratejilerimize de taşıyoruz. Stratejilerimizin temelinde bilgi, analiz ve ölçümleme var. Çoklu kanalda hizmet veren bir şirket olarak, çalışanlarımızla da tüm kanallarda iletişime ve etkileşime önem veriyoruz. Özellikle gençlere erişmek adına dijital iletişim kanalları ve sosyal medyayı etkin bir kanal olarak konumlandırıyoruz.

İK politikalarına önem veren bir firma olarak İK'nın şirket içindeki rolünü nasıl tanımlarsınız?

Genel Müdürümüz ve şirketimizin Yönetim Kurulu nezdinde, İnsan Kaynakları her zaman öncelikli gündem maddelerinden biri. Yıl içinde Yönetim Kurulu’na çeşitli sunumlar gerçekleştiriyor, Genel Müdürümüz ile düzenli toplantılar yapıyoruz. Bu toplantılarda aylık İK verileri, yaptığımız ve yapmakta olduğumuz çalışmalar hakkında düzenli bilgi paylaşımlarında bulunuyoruz. Genel Müdürümüzün insan kaynakları konusuna öncelik vermesi, yeni fikirlere açık ve destekleyici yaklaşımı bir yandan bizleri motive ederken, bir yandan da hızlı karar almamıza ve hareket etmemize olanak sağlıyor.

Bu seneki gündemimizi büyük veri kullanımı ile İK analitiği oluşturuyor. Bunu "artı” konseptli İnsan Kaynakları markamızın yaygınlaştırılması, yetenekleri şirketimize kazandırma ve tutundurma faaliyetleriyle birlikte doğru yedeklemelerin yapılması, şirket içerisinde yüksek performans kültürünü yerleştirme amaçlı focus grup çalışmalarına devam edilmesi izliyor.

Çalışanlarınıza ne gibi olanaklar sağlıyorsunuz?

İnsan Kaynakları stratejimizin temel odak noktası "çalışanlarımız” diyebilirim. Yetenek yönetimi, yedekleme planları, eğitim, gelişim ve ödül yönetimimizle çalışanlarımıza dokunmayı, onları desteklemeyi, şirketimiz içerisinde tutundurmayı hedefliyoruz. Amacımız Teknosa’nın İnsan Kaynakları modelinin sürdürülebilir olmasını sağlamak.

Bu kapsamda; 2017 yılında hayata geçirdiğimiz ve her yıl düzenli olarak devam etmeyi planladığımız "İK ile birebir” projesi ile İnsan Kaynakları olarak, Genel Müdürlükte ve Lojistik Merkezimizde tüm çalışanlarımız ile birebir görüşmeler yapıyor, saha ekiplerimiz ile yüksek performans kültürünü yaygınlaştırma temalı focus grup çalışmaları düzenliyoruz.

2018 yılında Sabancı Üniversitesi ve Teknosa Akademi ortaklığı ile hayata geçirdiğimiz farklı pozisyondan grupları içeren eğitim ve gelişim programlarımız ile çalışanlarımızın geleceğine yatırım yapıyoruz. Bunlardan biri; genç yeteneklerimize yönelik oluşturduğumuz "Rising Stars”, diğeri ise orta kademe yöneticilerimiz için düzenlemekte olduğumuz "All Star” programı. Ayrıca; yine 2018 yılında; Saha Bölge Yöneticilerimizin yetkinliklerini geliştirmelerine yönelik takip çalışmasını ve koçluk sürecini içeren yeni eğitim programları da başlattık.

Mağaza yöneticilerimiz için bu sene devreye alacağımız, Sabancı Üniversitesi ve Teknosa Akademi ortaklığı ile düzenlenecek olan eğitim ve gelişim programı için Bölge Yöneticilerimiz, Mağaza Yöneticilerimiz ve Satış Danışmanlarımızla ayrı ayrı toplam üç çalıştay düzenlemeyi planlıyoruz. Çalıştayların temel amacı mağaza yöneticilerimizin ihtiyacını doğru belirlemek, eğitim ve gelişim programımızı en doğru ve verimli şekilde dizayn edebilmek.

Yeteneklerimizin gelişimine destek olabilmek amacıyla her sene "Mentee-Mentor Programı” düzenliyoruz. Menteelerimiz ve mentorlerimiz düzenli olarak bir araya gelerek, kendi oluşturdukları planlamalarla etkileşim içinde bulunuyor ve karşılıklı öğrenme süreci yaşıyorlar.

2017 yılında başlattığımız ve devam eden yüksek lisans desteklerimiz ve yabancı dil gelişim programlarımız ile çalışanlarımızın gelecekleri için katkı sağlıyoruz. Aldığımız geri bildirimler oldukça olumlu.

Teknoyaşam sosyal kulübümüz ile şirket içi iklimimizi yönetmek, çalışan bağlılığı ve memnuniyetini artırmak amacıyla birçok etkinlik gerçekleştiriyoruz. İnsan Kaynakları olarak çalışanlarımıza eğlenceli, yaratıcılığı destekleyen bir ofis ortamı yaratmak için çalışıyoruz.

Ayrıca, şirket içi teşekkür ve takdir kültürünü geliştirmeye yönelik düzenlenen, dijital ortamdan çalışanlarımızın birbirine puan gönderdiği ve yılın sonunda en çok puanı alan çalışanlarımızın ödüllendirildiği TeknoStar uygulamamız da bulunuyor.

 

 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver