Danışmanlığını yaptığımız şirketler gibi adaylarımız da bizim müşterimiz

Danışmanlığını yaptığımız şirketler gibi adaylarımız da bizim müşterimiz

Şirketinizle ilgili bilgi verir misiniz? Can Gülkesen Danışmanlık ne zaman kuruldu, toplam kaç çalışanı bulunuyor?

Can Gülkesen Danışmanlık 2007 yılında İzmir’de kuruldu. İzmir merkezli firmamız 2009 Haziran ayından itibaren İstanbul’da bir şube açarak hizmet vermeye başladı. İzmir ofisimizde iki, İstanbul ofisimizde ise üç uzman arkadaşımız çalışıyor. Danışmanlık firması olarak son üç yıldır faaliyette olmakla birlikte insan kaynakları ve yönetim alanında 30 yılda oluşturduğumuz iş tecrübemizi firmaların yararına sunuyoruz.

Hizmet alanlarınız nelerdir?

Üst Düzey Yönetici, Uzman Kadroların Seçme ve Yerleştirme Hizmetleri başta olmak üzere, Toplu İşe Alım, Teknik Bordrolama Hizmetleri sunuyoruz.

İnsan kaynakları kavramı ile ilk defa ne zaman tanıştınız?

1991 yılında A.B.D’ de bu görevi üstlendiğimde insan kaynakları kavramı ile ilk defa tanışmış oldum.

Şirketinizin insan kaynakları politikasını nasıl tanımlarsınız?

İnsan kaynakları alanında yenilikçi ve değişime açık yaklaşımlarımızla firmaların güvenle başvurabileceği bir şirket olma yolunda izlediğimiz politikayı, firmaların istediği hizmeti en kısa zamanda ve en kaliteli, ekonomik şekilde onlara sunmak olarak tanımlayabiliriz.

Sunduğunuz hizmetler kapsamında işe alım süreçleri nasıl işliyor?

Öncelikle bize danışan firmayla, açılan pozisyon hakkında detaylı görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bu görüşmelerde firmanın iş planlarını, gelecek fırsatlarını, vizyonunu, değerlerini, kurum kültürünü, açılan pozisyonlara yerleşecek adaylarda nasıl nitelikler olması gerektiğini, şirkete katkılarının somut olarak ne olacağını, kişiden ne beklendiğini ve iş tanımını açıkça öğreniyoruz. İşin bu araştırma kısmından sonra, kendi takvimimizi belirliyor ve piyasa araştırmalarına başlıyoruz. Veri tabanımızda, CV havuzumuzda bulunan adayları ya da firmanın yönlendirdiği adayları inceliyoruz. Araştırdıktan sonra, adaylarla görüşmelerimiz başlıyor. Bu etapta, birebir veya toplu mülakatlarımız, bir de adaylara uyguladığımız testlerimiz mevcut. Tüm görüşmelerin sonunda adayların elde ettiği skorlar ve işe alım uzmanlarımızın aday hakkındaki görüşleri kurulumuz tarafından değerlendirilip son karara varılıyor.

Eğitim, performans değerlendirme, işe alım gibi sistemleri ne şekilde uyguluyorsunuz?

Bu konularda dünyada uygulanan en son ve çağdaş teknikleri kullanıyoruz. Bunun yanı sıra, teorik gelişmeleri veya yeni uygulamaları üniversitelerle olan işbirliği çalışmalarımız esnasında sürekli izliyor, hem değişimden yararlanıyor hem de kendimizi sürekli güncelliyoruz.

Sektörünüzdeki gelecek imkânları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknolojinin gelişmesiyle, daha çok insana daha kolay bir şekilde ulaşacağımız için firmaların portföyleri daha da genişleyecek. Çünkü veritabanları, CV havuzları 3G gibi yeni teknolojilerle daha rahat ulaşılabilir olacak, böylelikle daha çok insanla iletişim halinde olunacak. Türkiye’nin zamana ihtiyacı var. Bu aşamadan sonra danışmanlık hizmetlerinin Türkiye’de de gereken değeri bulacağına, alınan hizmetlerin şekilleneceğine ve çalışma hayatının önemli aktörlerinden birisi olacağına inanıyorum.

Çalışanlarınıza sağladığınız olanaklar neler ve çalışan memnuniyeti için neler yapıyorsunuz?

Büyümekte olan bir şirket olduğumuz için zaman içerisinde ihtiyaçlarımızı gözden geçirerek bu alanda çalışanlarımıza yatırım yapıyoruz.

Türkiye’deki insan kaynakları yapısını dikkate alarak, yabancı ülkelerle bir kıyaslama yapabilir misiniz?

Türkiye birçok yeniliği kabul etme ve uyum gösterme açısından başarılı bir ülke, dolayısıyla bu alanda alınacak çok mesafe var. İnsanımıza gereken değeri vererek ve insanımıza yatırım yaparak çok daha zengin bir ülke olacağımıza inanıyorum. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin üzerinde önemle durduğu insana yatırım yaklaşımı, ülkemizde de rekabet ve yabancı sermayenin Türkiye’ye hızla girmesi nedeniyle öncelikler arasına girecektir. Genel anlamda Türkiye’de güzel ve kapsamlı uygulamalar bulunmakla beraber, henüz yaygın bir insan kaynakları yönetim kültürü gelişmediğini söyleyebiliriz.