İşte geleceğin en gözde meslekleri

İşte geleceğin en gözde meslekleri

Mesleklerin değişiminde en önemli etken teknoloji ve insan faktörünün birleşimidir. Gençler bu değişimi takip ederek farklı meslek gruplarına yönelmenin ve alternatif sahalarda çalışmanın peşinden gidiyor. Bu noktada geleceğin popüler meslekleri, hem maddi anlamda gençlerin beklentisini karşılıyor, hem de manevi olarak onları tatmin ediyor.

Secretcv.com'da 13.460 kişinin katıldığı ankette çıkan sonuçlara baktığımızda; anketimize katılan kişilerin % 32'si geleceğin en gözde mesleklerinin başında Moleküler Biyoloji'nin olacağını söylüyor. Pazarlama Uzmanlığı %20 oy ile geleceğin en gözde meslekleri arasında ikinci sırada yer alırken %16 oy ile Yazılım Mühendisliği üçüncü sırada bulunuyor. Katılımcılar, %14 ile psikoloji, %11 ile İnsan Kaynakları Uzmanlığı, %7 ile de Uzay Mühendisliği'nin geleceğin en gözde meslekleri arasında yer alacağına inanıyor.
 
Uzmanlar ise; satış pozisyonlarının hiçbir zaman popülerliği kaybetmeyeceğini düşünüyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda da satış pozisyonlarına ihtiyaç artacak gibi görünüyor. Ayrıca, ürünler çeşitlendikçe ve rekabet arttıkça pazarlama, reklam, marka ve tanıtım alanlarının üst sıralarda yer alacağını düşünüyorlar. Artık her şeyin tanıtıma ve reklama ihtiyacı var. Pazarlama uzmanlığı ve marka yöneticiliğinin de bu açıdan önem kazanan  diğer gözde meslekler olacağını belirtiyorlar. Marka yönetiminin hiç azımsanmayacak önemdeki bir parçası da, markaların sanal mecralardaki yönetimi olacak. Sosyal medya danışmanlığı ve e-itibar yöneticiliği mesleklerinin de yıldızı parlamaya başladı bile.

İnternetin hayatımızın her köşesine girmesiyle birlikte yeni meslek dalları da ortaya çıkmaya başladı. İnternet Emlakçılığı da bu işlerden sadece biri. İnternet Emlakçılığı, web adlarının önceden satın alınıp, belirli fiyatlarla ilgilenenlere satılmasıdır. Bu mesleği yapmayı akıl edip, para kazananlar da yok değil. Dünyanın en pahalı web siteleri isimlerinden örnek verelim; business.com ve diamonds.com 7,5 milyon dolara satıldı, toys.com  ise 5,1 milyon dolara satıldı. Uzmanların geleceğin meslekleri olarak gördüğü diğer meslekler ise; AB Uzmanlığı, Enformatik, Ergonomi Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Psikoloji, Sermaye Piyasası Uzmanlığı, Görsel İletişim Tasarımı, İnternet Gazeteciliği'dir.

İletişim çağında yaşıyoruz, geleceğin mesleklerinin de iletişim ve internet ile bağlantılı meslekler olmasının şaşırtıcı olmaması gerekiyor. İletişim gücünün etkileri ve yarattığı alanlar öylesine geniş ki yeni iş alanları ve farklı algı boyutları yaratıyor ve dinamik seyrine devam ediyor.