Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Saat&Saat / Ramazan Kaya: Türkiye’nin Saatçisi

Kariyer Rehberi

Saat&Saat / Ramazan Kaya: Türkiye’nin Saatçisi


Türkiye’de birçok ünlü ve popüler saat markasını tüketici ile buluşturan Saat&Saat markasını daha yakından tanıyabilir miyiz?

1971 yılında dayılarım Yaşar ve Nurullah Dönmez tarafından saat sektörüne ilk adım atıldı. 90’lı yılların hemen başında Adidas markasının distribütörlüğünün alınması ile Saat&Saat A.Ş kuruldu. 2000 yılında dünya saat sektörünün önde gelen firmalarından Fossil Group ile DKNY markasının distribütörlük anlaşmasını yaptıktan hemen sonra yine büyük dünya markalarının lisansörü olan aynı grup, satışlarımızdaki başarılarımızdan dolayı Diesel, Fossil, Burberry gibi markaların Türkiye distribütörü olarak Saat ve Saat’i seçti. Sektörde yaptığımız başarılı işler diğer dünya saat lisansörlerinin de dikkatini çekmeye başladı. Tommy Hilfiger, Cerruti gibi moda dünyasının dev markalarının distribütörlüğünü de aldık. Guess ve Gc saatlerini bünyemize katmamız ise önemli bir km taşı oldu. Tüketici ile buluşturduğumuz 27 saat, 11 takı markası ile Türkiye’nin en çok saat satan firması durumuna gelmemizde en büyük etken ard arda bünyemize kattığımız markaların gücü ve firma çalışanlarımızın hevesi, azmi ve özverili çalışmasıdır.

Tüm bu gelişimler esnasında Saat&Saat altyapısını güçlendirmeyi hiçbir zaman ihmal etmemiştir. Ve tabii sürekli yenilenen teknolojiyi her zaman takip etmiş ve günün ihtiyaçlarını doğru tespit etmiştir. Bunları birleştirdiğimizde 2006 yılında perakende sektörüne de hizmet vermeye karar verdik. Bu karar çok önemli bir karardı bizim için. O ana dek Türkiye’nin seçkin saatçilerinde satılan markalarımız artık Saat&Saat adı altında kendi  açtığımız mağazalarımızda tüketici ile buluşmaya başladı. Şu an 80 Saat&Saat mağazası, 12 kiosk, Boyner ve Ykm’lerde 45 satış noktasının yanında markalarımızı 700’e yakın bayimizin vitrinlerinde sergiliyoruz. Tüm bu satış noktaların verdiği enerji ve sorumluluk ile Saat&Saat olarak ‘Türkiye’nin Saatçisi’ olmaktan gurur duyuyoruz.

İnsan kaynakları uygulamalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Türkiye’nin Saatçisi olan firmamızın çalışan kalitesini arttırmayı ve gelişim odaklı bir kültürü benimsemelerini amaçlıyoruz. Perakende sektöründe kariyer hedefleyen gençleri ve deneyim sahibi adaylarımızı bünyemize katıp, şirketimizde kaliteli istihdam sağlıyoruz. Başarılı geçen mülakat sürecinin ardından adaylar oryantasyon sürecinden geçip, deneyimi, eğitimi ve görev aldığı departman performansı doğrultusunda ücretlendiriliyor. Orta düzey yöneticilerimiz de ise, ağırlıklı olarak iç terfi sistemini kullanıyoruz. Şirket çalışanlarımızın niteliklerini göz önünde bulundurarak departmanlar arası rotasyona sıcak bakmaktayız. Ayrıca mağazamızda satış danışmanı olarak başlayan çalışanlarımız için de yükselme olanaklarımız bulunuyor.

Sizce Türk tüketicisinin saat algısı ile dünya tüketicileri arasında farklılık var mıdır?

Saat artık işlevi için alınmıyor. Tamamen moda sektörüne ait oldu. Şıklığı tamamlayan bir aksesuar... Tek farkı saati göstermesi. Tüketici alışkanlıkları bakımından artık pek bir farklılık kalmadı dünyada. İnternet gibi açık bir pazar var ve sınırlar, uzaklıklar kalkmış durumda. Avrupa’da neler oluyor, neler moda? Bir tıkla her şeyden anında haberdar olabiliyorsunuz. Tabii sadece internet değil Türk insanının gelişen zevki ve alım gücü de modadan hızlı haberdar olmasının sebeplerinden. Özellikle Avrupa ve Amerika nasılsa Türkiye’de de aynı tüketim refleksleri hakim. Öyle ki, artık bir estetik unsur olarak birçok kişinin birden fazla saati var. Bu çerçevede Türkiye artık dünya modasıyla aynı havayı soluyor. Bunu özellikle yurtdışı toplantılarımda oldukça sık farketmeye başladım. Türkiye, Dünya modasına yön vermeye başladı bile.

Son olarak, Saat&Saat’in vizyonunu ve geleceğe yönelik planlarını öğrenebilir miyiz?

Saat ve Saat, "Türkiye’nin Saatçisi” olarak çok büyük bir sorumluluk altında. Çalışan her elemanımız bu sorumluluğun bilincinde olarak hareket ediyor. Türk tüketicisinin, "Lüks” kavramını hak ettiğini düşünüyor ve mağazalarımızda gerek dekorasyonumuzla gerekse hizmetlerimizle onlara "lüks ve rahatlık” duygusunu yaşatmak istiyoruz. Güven bizim için en önemli kavram. Üç ana değerimiz var Saat&Saat olarak: Saygı, Sorumluluk ve Sonuç Odaklılık. Bu üç değer Saat ve Saat’te çalışan herkesin parolasıdır. Dile getirdiğim bu tanımlamalar doğrultusunda, saat sektöründe hayata geçireceğimiz müşteri odaklı çalışmalarla sahip olduğumuz "saygı, sorumluluk ve sonuç odaklılık” değerlerini doğru bir Saat&Saat algısına yansıtmayı ve perakendede büyümeyi planlıyoruz.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim