Köşe Yazarları

5 YILLIK KARİYER HEDEFİ BELİRLEMEK KOLAY DEĞİL!
5 YILLIK KARİYER HEDEFİ BELİRLEMEK KOLAY DEĞİL!


Carrefoursa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Atilla Saman ile mülakatlara dair püf noktalarını  ve kariyer hayatında bizi başarıya neyin ulaştıracağını konuştuk. İşte, kariyer temelinin kişinin kendisini iyi tanımasından geçtiğini ve staj yapmanın önemini vurgulayan Atilla Bey ile keyifli söyleşimiz;


Carrefoursa mülakatlarında "mutlaka sorulur’’ dediğiniz sorularınız var mı? Bahsedebilir misiniz?

Genel müdürlük rollerimizde adayların kişisel farkındalıklarını ölçümlemek adına kendisinin SWOT analizini yapmasını istiyoruz. Ayrıca mağaza pozisyonlarımız içinse hizmet odaklılıklarını ölçümlemeye yönelik sorular yöneltiyoruz.

İş başvurusu yapacak adaylara ne gibi önerilerde bulunmak istersiniz?

Hem başvurdukları pozisyon, hem şirket hem de sektör hakkında bilgi sahibi olarak görüşmeye gitmeleri fark yaratacaktır. Bir önemli unusur ise adayın sunum teknikleri becerisidir. Gerek kendini tanıtırken gerekse bir konuyu açıklarken gerçekleştirdiği sunum becerisi önemlidir.

Bugüne kadar hiç unutmadığınız bir mülakat anınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Randevu saatinde gelen bir adayı o anda çıkan bir sorun nedeniyle toplantı odasına alıp adayı orada unutmuş olmam en unutamadığım anımdır.

Gençlere kariyer yolculuklarında vereceğiniz tavsiyeler nelerdir?

Öncelikle kendilerini tanıyarak yola çıkmalarını ve daha çok şey deneyimlemelerini. Üniversite döneminde farklı stajlar yapmaları, sosyal aktivite kulüplerine dahil olmaları gibi süreçler kişisel farkındalıklarını arttıracak deneyimler elde etmelerini sağlayacaktır. Böylelikle neden mutlu olduklarını ya da olmadıklarını daha kolay bulacaklardır. Örneğin şirketimizde uzun dönem staj yapan arkadaşlarımıza farklı fonksiyonlarda staj imkanı sağlayarak neler yapmak istediklerini bulma konusunda olanak yaratıyoruz.

Siz kendinizin ilk mülakatını anlatır mısınız? İşi aldıysanız nasıl aldınız?

İlk görüşmem İzmir’de oldukça büyük bir şirketle maliyet muhasebesi pozisyonu içindi. İK Direktörünün yaratıcı mısınızdır sorusuna, "muhasebede yaratıcı olmak mümkün değil”diye cevap vermiştim. O da bana muhasebe için değil örneğin sucuklu yumurta yaparken kaşar koymayı da denerim der misiniz? Şeklinde sormuştu, soru saçma geldiği için kızıp hayır demiştim, tabii ki işi alamamıştım.

Adayların en çok merak ettiği soru "kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?" sorusunun neden sorulduğu... Bu soru neden sorulur ve nasıl cevap verilmelidir sizce?

Değişken, belirsiz, karmaşık ve muğlaklık tanımlarından oluşan ve kısaca VUCA olarak adlandırılan bu dönemde 5 yıllık bireysel kariyer hedefleri belirlemek çok da kolay olmayacaktır. Dolayısıyla adayların bu belirsizlik ve karmaşıklık ortamının farkında olarak esnek ve manevra kabiliyeti yüksek şekilde konumlanmaları gerekiyor. Çeviklik ve değişkenlik ilkeleri ile kendilerine kariyer hedefi belirlemeleri ve bu farkındalıkla cevaplar vermelerini bekliyoruz.

 


 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver