Alışveriş denizinde yenilikler: Tepe Nautilus

Alışveriş denizinde yenilikler: Tepe Nautilus

Kendinizden ve profesyonel iş yaşamınızdan bahseder misiniz?

Mimar olduğum için öncelikle alışveriş merkezlerinin mimari projelerinde görev aldım. Capitol Alışveriş Merkezi 1993 yılında açıldığında o projede ben de yer almıştım.  Capitol 10 yıl sonra renovasyona ihtiyaç duyduğunda yine ekibin başında ben vardım. İdari departmanlarda Genel Müdür Yardımcısı, Genel Müdür Vekili olarak görev yaptım. 2008 yılında ise Tepe Nauilus’a İşletme Müdürü olarak atandım.

Tepe Nautilus’un ayırt edici mimari nitelikleri ve yapısal özellikleri konusunda bilgi verir misiniz?

Kadıköy’e olan yakınlığı ile sadece Anadolu yakasında oturanlar için değil, Avrupa yakasından gelenler için de ulaşılması kolay bir noktada. Tepe Nautilus ’u farklılaştıran en önemli özelliklerden biri de, 2700 araç kapasiteli yüksek teknoloji ile donatılmış akıllı otoparkımız ve otoparkımızın ücretsiz oluşudur

Günlük ziyaretçi sayınız ne kadar?

Günlük ziyaretçi sayımız hafta içi 25.000 -  30.000, hafta sonu 40.000 – 45.000 civarında. Baktığınızda yılda 10 milyonun üzerinde bir ziyaretçi sayımız var.

AVM ’ler artık sadece alışveriş merkezi değil birer yaşam merkezi haline geldiler. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Günümüzde alışveriş merkezleri bir yaşam tercihi, sosyal bir yaşam alanı haline gelmiştir ve hızla çoğalmaktadır. Bunun bilincinde olarak, her zaman ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarını, isteklerini tespit ederek yerine getirmeye çalışmaktayız.
 
Rakip olarak gördüğünüz avm’ler var mı?

Tüm AVM ’ler rakibimizdir. Bugün en ücra köşede bile bir AVM açılsa bizden bir ziyaretçi alacaktır.  .

Tepe Nautilus ’da mağaza açmak isteyen firmalar nasıl bir yol izlemeli?

Öncelikle firmanın bize bir başvurusu gerekli.  Belirlediği konu ve hazırladığı dosyası ile bize gelip görüşme yapması gerekir. Firma seçimimizde konsept çok önemli çünkü bizim mağaza karmamızla uymayan bir konsepti kabul etmemiz mümkün değil

Bir AVM ’nin başarısı nasıl ölçülür, belli kriterleri var mıdır?

Bir AVM ’de mağaza sahipleri mutlu ise, ziyaretçiler hizmetten memnun ise bence bu AVM başarılıdır. Çünkü ziyaretçi sayısını bir şekilde arttırabilirsiniz. Ama bu müşteriler mutlu mu? Gelen ziyaretçi alışveriş yaparak ayrılıyor mu? Bu çok önemli.

İnsan Kaynakları uygulama süreçlerinizi nasıl yönetiyorsunuz?

İşletme açısından aldığımız elemanlarda, sektör deneyimli olmalarını tercih ediyoruz. Renovasyonla ilgili ise; gece çalışmanın zorluklarını bilen inşaat elemanları seçmeye çalışacağız. Bizim İnsan Kaynakları merkezimiz Ankara’dadır. Merkezle görüşerek ve devamlı iletişimde olarak çalışanlarımızı seçiyoruz.

Aday seçerken dikkat ettiğiniz kriterler nelerdir?

Öncelikle sektörde birkaç yıl deneyimli olması kritik noktalardan biri bizim için. İnsana hizmet olduğu için işimiz, bizimle çalışacak kişilerin mutlaka pozitif, güler yüzlü ve müşteri odaklı olmalarını tercih ediyoruz.

Avm yöneticisi olmanın zorlukları var mı?

Her meslekte olduğu gibi AVM yönetmenin de zorlukları var tabi ki. Çalışma saatlerimiz daha uzun, avm kapansa bile mağaza yenilemeleri, vitrin çalışmaları, renovasyon çalışmaları devam eder. Alışveriş merkezi kapansa bile burada işler bitmez.

Keyifli yanları da vardır mutlaka?

Elbette… Olmaz mı hiç? Çok fazla insanla tanışıyorsunuz ve her gün yeni bir şeyler öğreniyorsunuz. Dinamik, hareketli ve hep enerjik kalıyorsunuz. Ve en önemlisi başarınızı somut olarak görebiliyor ve bundan keyif alıyorsunuz.