Asena Yalınız: Teknoloji Bizim İçin Vazgeçilmezdir

Kariyer Rehberi

Asena Yalınız: Teknoloji Bizim İçin Vazgeçilmezdir
1990 yılında ODTÜ İşletme Bölümünden mezun olan Asena Yalınız, mezuniyet sonrasında, üniversitenin son sınıfında part-time olarak çalıştığı bir araştırma-dokümantasyon firmasında Araştırma Asistanı olarak çalışmaya başladı. 1993 yılında, Rize Çayeli’nde kurulu Türk-Kanada ortaklığı bir bakır madeni olan Çayeli Bakır İşletmeleri A.Ş.’nde İnsan Kaynakları Asistanı olarak çalışmaya başlayan ve 1 yıl sonra İnsan Kaynakları Müdürü pozisyonuna atanan Yalıniz, bu görevini, 1998 yılı ortasına kadar sürdürdü. 1998 yılında bir Fransız perakende şirketi olan Continent Alışveriş Merkezleri’nde İK Direktörü olarak İstanbul’a gelmiş ve 1999 yılında Continent’in bağlı bulunduğu Fransız Group Promodés’in  Carrefour Grubu ile global ölçekte birleşme kararı almasıyla 2001 yılına kadar Continent İnsan Kaynakları Direktörü olarak birleşme sürecinde her iki şirketin de insan kaynakları uygulamalarından sorumlu olarak görevine devam etmiş. 2001 yılında bu görevinden ayrılan ve profesyonel iş hayatına yaklaşık 1 yıl ara veren Yalınız, bu süre içinde her zaman yapmak isteyip de fırsat bulamadığı kitap çevirilerine başlamış.

Herkes için Teknoloji felsefesini benimseyen bir kurum olarak İK süreçlerinizde teknolojiyi ne kadar kullanıyorsunuz?

Teknosa’daki diğer bütün süreçlerde olduğu gibi İK süreçlerinde de teknoloji bizim için vazgeçilmezdir. İşe alımdan eğitime, ücretlendirmeden idari işlere kadar İnsan kaynakları süreçlerimizin tamamında teknolojiyi etkin olarak kullanıyoruz. Tüm süreçlerimizin, politika ve prosedürlerimizin takibi, iç iletişimimiz kurumsal intranet portalimiz üzerinden yürütülmektedir. 2007 yılında, eğitimde teknoloji kullanımımızı daha da ileriye taşıyarak, e-Akademi’yi başlattık.

Sizce Türkiye’de üst yönetimler İK’yı nasıl yorumluyor?

Türkiye’de insan kaynakları fonksiyonu, özellikle son 10-15 yılda klasik personel yönetiminin yanı sıra performans yönetimi, eğitim ve geliştirme, çalışan memnuniyeti ve ödüllendirme gibi stratejik insan kaynakları konularına odaklanmaya başlamıştır.

Özellikle kurumsal şirketlerde, insan kaynaklarının stratejik öneme sahip olduğu ve insan kaynaklarının şirket stratejisinin vazgeçilmez bir parçası olduğu kabul görmeye başlamıştır. En önemli sermayelerinden biri insan olan Teknosa’da insan kaynakları, bu anlamda olması gereken yerdedir ve şirketin stratejik yönetim ekibinin bir parçasıdır.

Hareketli ve dinamik bir sektör olan perakende sektöründe seçme ve işe yerleştirme konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?

Teknosa ailesine katılacak adaylarda aradığımız nitelikler, istihdam yapılacak pozisyona göre farklılık göstermektedir. Teknosa sürekli büyüyen ve yeni mağazalar açan bir şirket olarak ağırlıklı olarak satış danışmanlarına ihtiyaç duymaktadır. Şirket olarak ana felsefemiz müşteri memnuniyetidir. Dolayısıyla çalışanlarımızda aradığımız en önemli özellik güler yüzlü olmaları ve yaptıkları işi sevmeleridir. Bunun yanında, teknolojiyle ve teknolojik gelişmelerle de yakından ilgilenmeleri önemlidir. Sektörde deneyimi tercih etmekle birlikte bir gereklilik olarak görmüyoruz. 2005 yılında kurduğumuz Teknosa Akademi ile, şirketimizin ve sektörün ihtiyaç duyduğu elemanları da yetiştirmekteyiz. Teknosa’nın 3000’nin üzerinde çalışanı bu eğitimlerden geçerek işe başlamıştır.

Sektördeki eğitimli ve kalifiye adayları kurumunuza çekmek için yaptığınız çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Pek çok sektörle kıyaslandığında perakende, özellikle de teknoloji perakendeciliği, yönetsel yetkinliklere sahip çalışanların kariyer basamaklarını çok kısa sürede çıkmalarına olanak sağlayan bir sektör. Örneğin Satış Danışmanı olarak mağazada çalışmaya başlayan bir kişi, gerekli özelliklere sahip olduğunu gösterebilirse 2 yıl içinde Mağaza Yöneticisi görevine yükselebilmektedir. Üniversite mezunu olan ve kendini geliştirmeye önem veren çalışanlar için ise bu süre daha da kısa olabilir. Ayrıca mağazalardan merkez kadrolara veya merkezden satış ekibine geçiş yaparak da farklı bir kariyer yolu izlenebilmektedir.

Sektörümüzde, eğitimli iş gücü çok önemli. Mağazacılık sektörünün tamamında olduğu gibi özellikle Teknosa gibi üretici veya distribütör olmayan perakendeciler açısından operasyonumuzun tamamı insana dayanıyor. Bu sebeple biz sektörde kalifiye iş gücüne büyük önem veriyoruz. Teknosa Akademi bünyesinde bugüne kadar binlerce kişiye eğitim verdik. Hem aramıza yeni katılan hem de uzun yıllardır aramızda olan tüm çalışma arkadaşlarımıza sürekli olarak eğitim vermeye devam ediyoruz.

Perakendenin önemli ve değerli bir iş olduğuna, bu meslekte her geçen gün insanın kendisine yeni bir şeyler katacağına ve gelişime son derece açık bir meslek olduğuna gençlerin dikkatini çekmeye çalışıyoruz. Bunu yapmanın önemli bir yolu da, bizim Teknosa Akademi ile yapmaya çalıştığımız gibi, gençlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine destek sağlamaktan geçmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanında mağazalarınız var. Seçme ve yerleştirme süreçlerinizi o bölgelerde nasıl yürütüyorsunuz?

Her yıl ortalama 1000 kişiyi işe aldığımız için iş başvurularının istediğimiz niteliklere uygun olması bizim için çok önemli. Başvurularımızı ağırlıklı olarak internet kanalıyla www.teknosa.com/insan_kaynaklari adresinden almaktayız. Bunun yanı sıra adayların doğrudan mağazalarımıza başvuru yapmaları da mümkün.  Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz toplu mülakatlar ile ihtiyaç duyulan bölgelerde aday yedeklemeye önem veriyoruz. Yeni mağaza açılışlarında ise ilgili Bölge Yöneticisi ile birlikte yaptığımız yoğun iş görüşmeleri ile mağazanın kadrosunu tamamlıyoruz. Mülakatlarımızda pozisyona özel olarak hazırladığımız yetkinlik bazlı mülakat tekniğini kullanıyoruz. Telefon mülakatları, grup çalışmaları, vaka analizleri de kullandığımız yöntemler arasındadır. Türkiye’nin dört bir yanından işe almaya karar verdiğimiz adaylar, Teknosa Akademi’deki eğitimlerini tamamladıktan sonra iş başı yapmaktadırlar.

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim