Röportajlar

İsmail Öztürk: İnşaat Sektöründe 48 Yıllık Deneyim; Dumankaya İnşaat
İsmail Öztürk: İnşaat Sektöründe 48 Yıllık Deneyim; Dumankaya İnşaat
Bize Türk İnşaat sektörünün deneyimli firmalarından Dumankaya’yı biraz anlatır mısınız?

1963 yılında İbrahim ve Halit Dumankaya kardeşler tarafından kurulan ve ‘’Kente kimlik katan yaşam alanları kazandırmak’’ misyonuyla yola çıkan Dumankaya Grubu bugün başta inşaat sektörü olmak üzere yapı malzemeleri pazarlamasından otomotive, sigortacılıktan PVC kapı ve pencere sistemleri üretimine pek çok alanda hizmetler veren bir şirketler topluluğuna dönüştü.

Yarım asırlık tecrübemiz, güçlü işbirliklerimiz, nitelikli insan kaynağımız ve yenilikçi yaklaşımımızla olağanüstü projelere imza atıyoruz.

Dumankaya İnşaat olarak Türkiye’nin en çok tercih edilen 5 yaşam alanı geliştirici şirketinden birisi olma özelliğimizin sorumluluğuyla kalitemizden asla ödün vermiyoruz.

İnşaat sektöründe kalite ve güven öne çıkan en önemli değerler arasında yer alıyor. Siz bu noktada ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Dumankaya olarak 48 yıllık bir tecrübeye sahibiz. Bugüne kadar 10 bini aşkın konut ürettik ve bu süre zarfında ürettiğimiz her yeni projelerimizde hep kendimizi geliştirerek Dumankaya ismini bir adım öne taşımaya çalıştık.

Deprem kuşağı üzerinde olan bir ülkede yaşadığımız için sağlam, güvenilir, insanlarımızın gönül rahatlığı ile içinde yaşamak isteyeceği konutlar üretmek zaten en birinci önceliğimizdir. Buna ek olarak "kente kimlik katan yaşam alanları kazandırmak” misyonumuzdan yola çıkarak özgün mimarisi ile dikkat çeken ve bulunduğu bölgeye hareket getiren, sahip olduğu sosyal imkanları ve donatıları ile içinde yaşayan site sakinlerine keyifli yaşam alanları sunan projelere imza atıyoruz.

Satış öncesinde olduğu gibi satış sonrasında da daire sakinlerimize en iyi hizmeti sunabilmek adına Dumankaya Pusula’yı geliştirdik. Böylece Dumankaya daire sakinleri günlük hayatını kolaylaştıracak her türlü imkana Pusula vasıtası ile ulaşabiliyor.

Kısacası Dumankaya için insan en önemli faktör. Biz de bunu tüketicilerimize sunduğumuz projelerimiz ile göstermeye, hizmetlerimiz ile hissettirmeye çalışıyor, aynı zamanda müşterilerimizin istek ve beklentilerine cevap vermek adına her zaman kendimizi geliştiriyoruz.

Secretcv olarak gerçekleştirdiğimiz İş Profili araştırmalarımızda inşaat sektörünün gelişimini gözlemliyoruz. Siz sektörü ve istihdam olanaklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sizin de takip ettiğiniz gibi, 2008’in ilk çeyreğinden itibaren küçülmeye başlayan inşaat sektörü 2010 yılında toparlanmaya geçmiş ve 2010 yılının son iki çeyreğinde en hızlı büyüyen sektör olarak zirveye yerleşmiştir. 2011 yılında ise, sektör,  beklentileri  doğrultusunda istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Zaten  TÜİK’in açıklamasında da, İnşaat sektöründe istihdamın, yılın ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 arttığını görmekteyiz. Bu artış sayesinde, ülkemizdeki  işsizlik sorunu biraz da olsa azalmakta, inşaat sektörü gençlerimiz için bir umut ışığı olmaktadır. Bizler de, sektörün gereği olarak,  öncelikle mimarlık, inşaat,  makina ve elektrik mühendisliği mezunlarını istihdam etmekteyiz.

Ayrıca,  şu da bir gerçektir ki, büyüme göstermesi beklenen inşaat sektöründe rekabet koşulları sertleştikçe, inşaat firmaları ürettikleri kampanyalar ve projelerine kattıkları ek özelliklerle, tercih edilen olabilmek için birbirleri ile rekabet  etmektedirler. Bu ciddi rekabet koşullarında inşaat firmaları sektördeki yerlerini  koruyabilmeleri satış ve pazarlama konularında da uzmanlaşmaları gerekmektedir.  Bu konuyu firma olarak çok önemsediğimiz için,  bünyemizde satış ve pazarlama kurgusu doğru kurulmuş, kalabalık bir gruptan oluşan Pazarlama&Satış Direktörlüğü Bölümümüz bulunmaktadır. Projelerimize yakın lokasyonlarda  açtığımız konut satış ofislerinin kuruluyor olması, pazarlama faaliyetlerinin çok ciddiye alınarak faaliyetlerine devam ediyor olması, satış ve pazarlama alanlarında kariyer yapmak isteyen gençlerimize faklı bir sektörde  kariyer  imkanı da sağlamaktadır.

Türk inşaat firmaları son yıllarda oldukça başarılı projelere imza atıyor. Dumankaya'nın yakın dönem projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

2011 yılı kapsamında 5 farklı projeye imza atma hedefimiz doğrultusunda, yılın ilk yarısı kapsamında Mayıs ayında Tuzla-Aydınlı bölgesinde yer alan Adres Panorama, gerçekleştirilen projeler ile Dumankaya’nın gizli bahçesi haline gelen ve Aydınlı bölgesinde yer alan Gizli Bahçe Evlerimizin lansmanını gerçekleştirdik.

Haziran ayında ise Bahçeşehir’de yer alan ve inşası devam eden Dumankaya Modern projemizin 2.etabı olan ve 1.500 konuttan oluşacak Dumankaya Modern Vadi projemizin lansmanını gerçekleştirdik.

Önümüzdeki dönemde ise hedeflerimiz kapsamında yeni projelerimize imza atmaya devam edeceğiz.
Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver