Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Cem Ceminay Efsanesi

Kariyer Rehberi

Cem Ceminay Efsanesi
Tipik bir İkizler Burcu, çok konuşan ama boş konuşmayan biri. Entelektüel zekasıyla ve hiç bitmeyen enerjisiyle herkesin hayran olduğu bir radyocu. Sabahları 7 ile 10 arasında bizleri güne hazırlayan, uyandıran radyo idolü.

Söylediğine göre, annesinin karnında konuşmaya başlamış ve göbek bağı kesildiğinden beri de hiç susmamış. Aslen kışları Nişantaşılı, yazları Caddebostanlıdır. Doğum tarihini ise, Marmara Denizi’nde çöplerin yerine insanların yüzdüğü M.Ö. sürreal bir zaman olarak belirten Radyoculuğun Efsane ismi Cem Ceminay’ın çok keyifli ve bir o kadar da eğlenceli röportajı sizlerle…

Eğitimli bir radyocusunuz, sevdiğiniz işi yapıyorsunuz ama herkes sizin kadar şanslı değil. Tavsiyeleriniz var mı bu konuda?

Yapabileceğinizin en iyisini yapabilmek ve kendinizi geliştirebilmek, heves ve zaman ayırabilmek bence başarının sırrı bu.

İlk iş görüşmenizi hatırlıyor musunuz?

Amerika’da 10 yıl kadar çalıştığım şirkette yapmıştım ilk iş görüşmemi. İrlanda asıllı bir Amerikan olan George adında bir kişiyle görüşecektim. Ben satış elemanı pozisyonu için görüşmeye gitmiştim. Ve görüşmeye gittiğim gün bir kriz patlamıştı. George da tüm parasını gümüşe yatırmıştı. Brokerla telefonda görüşüyor. Ve ben tam o sırada mülakat için girdim. Mülakatı yaptık. Fakat adam bu arada saniyede 20.000 dolar para kaybediyor. Amerika’da mülakattan sonra, aday görüştüğü İK Yöneticisine teşekkür mektubu yazar. Aday bu mektubu yazmak zorunda, bu bir kural. Ben bu mektubu gitmeden önce yazdım ve konuştuklarımızın bir özeti gibiydi bu mektup. Ben kapıdan çıkıyorum ve 5 dakika sonra mektup George’nin eline ulaşıyor. Ve tabi George diyor ki, bu iş tamam, bu adamı işe alıyorum. Sona bana şöyle söyledi “ Ben saniyede 20.000 dolar kaybederken, sen bana kendini 2 dakika dinlettin” Mülakatlarda 2 dakikadan fazla karşınızdaki kişi sizi gerçekten dinlemiyor. 2 dakika kendini dinlettirmeyi başarırsan, o işi alırsın.

Sizce mülakatlarda dikkat edilmesi gereken noktalar neler?
 
Eğitim ve deneyimler çok önemli . Az zamanda çok iş yapıyoruz. Bu nedenle hız çok önemli. Mülakatlara zamanında gitmek, geç kalacaksanız haber vermek, ölçülü olmak çok önemli. Yani ne fazla agresif olmak ne de pısırık olmak.

Bir de çalışanın hem maddi hem manevi keyif alabilmesidir. Başarının anahtarı insanın kendi gibi olması, özenti gibi olmamasıdır. Kapıdan çıktıktan sonra başkası gibi olacaksa, hem aday kaybeder, hem de işveren kaybeder. Ama biz kazandık bu güzel mülakatla… Çok teşekkür ederim.
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim