Edward David Southall: Perakendeye Yönetici Yetiştiren Okul, LC Waikiki

Edward David Southall: Perakendeye Yönetici Yetiştiren Okul, LC Waikiki

Perakendenin kariyer fırsatı olarak görülmesi için ne gibi projeler yürütüyorsunuz?

Öncelikle bu sektörde yer alan şirketlerin; kurum kültürü, vizyon, misyon ve temel değerlere sahip, kurumsallaşmayı tamamlamış ve her yeni gün gelişebilen bir organizasyon olması gerekiyor. LC Waikiki bütün bu süreçleri tamamlamış, Türkiye’de 400’ e yaklaşan mağaza sayısı, dünyada binlerce mağazayı hedefleyen bir uluslararası şirket olma özelliği olan bir kurumdur. Aynı zamanda perakendeye birçok yönetici yetiştiren bir okul olarak kapılarını kariyer yapmak isteyen herkese açmış bulunmaktadır. Şunu çok iyi biliyoruz ki, sadece LC Waikiki’ nin bu şartları sağlaması, perakendenin geneline ilgi duyulmasını ve bu sektörün bir kariyer fırsatı olarak görülmesinin sağlanması için yeterli değil. Bu nedenle bizimle benchmark yapmak, eğitim, işe alım, operasyonel süreçlerle ilgili bilgi almak isteyen tüm firmalara memnuniyetle destek olmaya hazırız. Her yıl farklı üniversitelerin kariyer günlerine katılarak perakende sektörünü ve bu sektörde ki kariyer fırsatlarını gençlerle paylaşıyoruz. Ayrıca belirli dönemlerde birçok üniversitenin kendi sitelerinde iş ilanlarımızı yayınlıyoruz ve başvuru yapan adayları değerlendirme sürecimize dahil ediyoruz. İlanlarımızı birçok mecrada yayınlayarak herkese ulaşmasını sağlıyoruz. Yeni işe başlayan çalışanlarımıza temel oryantasyon eğitimleri, koçluk – mentorluk çalışmaları, yurtdışında çalışma olanakları, mağaza ve merkez departmanlarda çalışmak için seçim hakkı sunma, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri ile eğitim konusunda işbirliği yapma (2023 Mağaza Liderleri Eğitimi) gibi birçok konuda yönlendirme yaparak, çalışan memnuniyetini sağlama noktasında çok iyi yerlere geldiğimizi söyleyebiliriz.

Kadınlara yönelik istihdam projenizden kısaca bahsedebilir misiniz?

LC Waikiki olarak, 2011 yılında "Ev Kadınlarının İstihdam Edilmesi” projesini başlattık. Projenin ortaya çıkış amacı, sosyal sorumluluk kapsamında, ülkemizde istihdam sürecinde son derece geri planda kalan ev kadınlarının istihdam edilmesi ile hem sosyoekonomik boyutta kişilere destek olmak, hem de mağazalarımızda ki turnover oranının düşürülmesine olumlu anlamda katkıda bulunacağının öngörülmesidir. Mevcutta çalışanlarımızın yarıdan fazlası kadınlardan oluşmakta olup, her yıl ortalama 2000 kişiye istihdam yaratmaktayız. Çalışanlarımızın yüzde 10’unun bu proje kapsamında aramıza katılmasını hedefliyoruz. Perakendenin kadınlara yönelik istihdam sağlama konusunda tüm sektörler göz önünde bulundurulduğunda çok önemli bir misyona sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü perakende mağazacılıkta çalışan kadınlar, hayatın sürekli içinde yer alarak diğer bütün kadınlara rol model olmaktadır. Bu noktada sektörümüzde ki firmaların bu sürece destek olacaklarına inanıyoruz.

Sosyal medyaya önem veren bir firma olarak, ana sponsor olduğunuz LC Waikiki Sosyal Medya ödüllerinin geri dönüşleri nasıl oldu?

Sosyal Medya Ödülleri’ne sponsor olmamızın temel nedenleri arasında, sosyal medyaya olan inancımız ve 360 derece iletişimin içindeki yerini artırma çabamız geliyor. Özellikle genç hedef kitlemizi o an, bulunduğu yerde yakalamamıza imkan veren bu yeni platformu şimdiye kadar oldukça etkin kullandık. Bu mecranın gücüne ve geleceğine inanan bir marka olarak, sosyal medya ödüllerine sponsor olmaktan büyük keyif aldık. Bunu gelecek kuşaklara ve yeni medya sistemlerine yaptığımız bir yatırım olarak görüyoruz. Sosyal Medya Ödülleri’nin geri dönüşleri de bu mecraya olan inancımızı artırdı. Gençlerle birlikte çok güzel işlere imza attık. Marka iletişimimizde interaktif iletişim ve takibin önemini de görmüş olduk.