Röportajlar

Mars Logistics / Hale Engin: Müşterinin Gerçekleşeceğine İhtimal Vermediği İsteklerini Dahi Karşılamayı Hedefliyoruz
Mars Logistics / Hale Engin: Müşterinin Gerçekleşeceğine İhtimal Vermediği İsteklerini Dahi Karşılamayı Hedefliyoruz
Lojistik sektöründe müşteri beklentileri nelerdir? Bu konuda Mars Lojistik’in ne gibi çalışmaları bulunuyor?

Lojistik sektöründe düşünce ve davranışları hızla değişen, daha çok isteyen, iyi kaliteli hizmet ve garanti arayan, daha çok eleştiren müşteri grubu var. Mars Lojistik Grubu olarak her kategorideki müşterimize, standart olarak, en uygun hizmeti, zamanında vererek ihtiyaç ve önceliklerine saygı göstermekle işe başlıyoruz. Kalitemizi daima en yükseğe taşıma bilinci ile koordineli hizmet sunarak müşterinin beklediğini değil, lojistik anlamda gerçekleşeceğine ihtimal vermediği isteklerinin dahi karşılanmasını hedefliyoruz. Mars Lojistik çatısı altında hizmetimizin kişisel boyutu, konusunda uzman, yeterli düzeyde lojistik bilgisine sahip, müşterisine karşı güler yüzlü ve ilgili " Müşteri Hizmetleri Grubumuz " tarafından yönetiliyor. Müşteri ilişkileri uzmanlarımız, her müşterisinin işini A’sından Z’sine kadar koordine ederek, beklediği bilgi akışını sağlıyor, olası problemlerini çözüyor. Her ne kadar hizmet elle tutulmaz, tartılmaz, rasyonellikten uzaktır denilse de lojistik artık aynı zamanda bir mühendislik işidir. Hizmetimizin teknik boyutu da, projelendirme safhasından başlayıp, verilen hizmetin performansını olması gereken her kritik noktasında ölçen, müşteri beklentilerini önceden algılayan ve hizmet performansını sürekli arttırmaya yönelik çalışmalara odaklanan, genelde mühendis kadrolarımızdan oluşan " İş ve Sistem Geliştirme Gruplarımız” tarafından yönetiliyor. Her çalışanımız için performans değerleme yöntemlerimiz sonucu atadığımız eğitimlerimizin etkinliği elbette ki çok önemli. Özellikle Müşteri hizmetleri grubumuz için gerçekleştirdiğimiz eğitimler arasında; başarılı müşteri ilişkileri, zor müşterileri ikna etmede etkin müzakere teknikleri eğitimlerini ifade edebiliriz. Her bir müşteri temsilcimiz, mevcutta verdiği lojistik hizmetlerimiz dışında müşterileri için ilave lojistik çözümler geliştirmek ve sunmakla sorumludur. Biz bu faaliyetleri, müşteri derinleştirme ve süreklilik sağlama çalışmaları adı altında ödüllendiriyoruz. Büyük ödülümüz, kazanan çalışanlarımızı aileleri ile birlikte yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerine göndermek. Müşteri odaklı hizmet anlayışına sahip değerli kadrosu tarafından bu sene alınan "ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Belgesi” ile hizmet kalitemizi de bir kez daha kanıtlamış bulunmaktayız.

2023 yılındaki hedefleri yakalamak için sektörün hangi konulara odaklanması gerekiyor?

Uzun dönemde istikrar, elbette başta nitelikli insan gücünü yetiştirmeyi ve organizasyonda bulundurmaya odaklanmayı gerektiriyor. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin, ekonomik ve sosyal hayatın her alanında artan kullanımı, bu teknolojilere dayalı ürün ve hizmetlerin üretilmesini ve etkin şekilde kullanılmasını sağlayacak insan kaynağına olan ihtiyacı da arttırmıştır. Söz konusu insan kaynağının yetiştirilmesi, sektörümüzün gelişmesi, rekabet gücünün ve istihdamın arttırılması açısından kritik önemdedir. Bu noktada Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu, sektöre yönelik eğitim ve öğretim programları ile en büyük destekçimiz durumunda, mezun olan değerli gençlerimiz ile hızla iletişime geçiyor ve uygun pozisyonlarda değerlendirebiliyoruz.

Sektörde rekabet hangi konularda ön plana çıkıyor?

Müşteri istek ve tercihleri rekabette ön plana çıkmaktadır. Günümüzde rekabetin ana hedefi müşteridir. Müşteriyi iyi dinleyen, analiz eden, tatmin eden kuruluş rekabette başarılı olur. Mars gibi, profesyonel davranan ve müşteriyi kazanan, iyi takım oyunu çıkaran çalışanlara sahip firmalar ön plana çıkıyor.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver