Röportajlar

Park Bravo / Rüya Ağralı: Çalışanlarımız “Bravo Puan ” Ödül Sistemiyle Kazanıyor
Park Bravo / Rüya Ağralı: Çalışanlarımız “Bravo Puan ” Ödül Sistemiyle Kazanıyor
Firmaların aidiyet duygusu yüksek çalışanlara ihtiyacı giderek artıyor. Park Bravo’da satış rakamı yüksek personellerinizi elinizde tutmak için neler yapıyorsunuz? Parlak çalışanlarınıza farklı eğitim ve ödül programlarınız var mı?

Eğer perakende sektöründe aidiyet duygusu yaratabildiyseniz sunduğunuz hizmette farklılaşabiliyorsunuz. Ancak bunu oluşturabilmek her geçen gün zorlaşıyor. Aidiyet motivasyon, eğitim, prim, kariyer olanakları yanı sıra firmaya güven ile sağlanabilen bir şey aslında. Dolayısıyla Park Bravo olarak bu anlamda iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebiliriz. Şirketimizde işe giren yeni personeller kıdemli çalışanların sayısını görünce bundan oldukça etkileniyorlar. Tabii sadece buna güvenerek boş duramazsınız. Her zaman neleri daha iyi yapabiliriz diye düşünüyor uğraşıyor ve araştırıyoruz. Her seferinde de mutlaka mağaza müdürlerimizin fikir ve önerilerini alıyoruz. Sahada olanları veya beklentileri sadece sahada yaşayanlar en iyi bilebilir. Uygulamalar için sağladığınız katılımın da aidiyeti arttırmaya büyük faydası vardır diye düşünüyoruz. Bir de son yıllarda uyguladığımız "Bravo Puan ” ödül sistemimiz var. Şöyle ki; bir satış danışmanı veya kasiyer çeşitli kanallardan puanlar kazanıyor ve bu puanlar birikiyor. Müşterilerden gelen teşekkür, mağazada çalışan arkadaşlarından, bölge yöneticisinden, satış hedefini yakalama ve geçme başarısından, mağazacılık ile ilgili getireceği önerilerden puan kazanabiliyor. Çalıştığı mesai arkadaşlarından Bravo puan kazanması önemli bir konu çünkü işine saygı gösteren, örnek davranışları olan, diğer çalışanları destekleyen, dış görünüşüne, çalışma saatlerine özen gösteren, iletişimi kuvvetli kişilere veriliyor. Dolayısıyla diğer çalışanlar kendi aralarındaki en iyiyi yine kendileri seçiyorlar ve böylece bu kişilerin örnek alınmasını sağlamış oluyoruz. Yılda iki kere tekrarlanan bu yarışmada belli puan hedefleri var. Her ayın sonunda toplanan puanlara göre belli bir puan hedefini geçenlere önce kitap, DVD film gibi çeşitli hediyeler gönderiyoruz. Yarışmada altıncı ayın sonunda ise belli puan üzerindeki kişiler büyük ödül olan tatil için "Bravo Puan Sepetine” girmiş oluyorlar. Geçen yıl çekilişle bir arkadaşımızı ulaşım dahil iki kişilik tatile Kıbrıs’a beş yıldızlı bir otele gönderdik. Bu yılın ilk dönemine ait büyük ödülü ise birkaç gün sonra açıklıyor olacağız. Aynı ödül sistemini aynı dönemde farklı kriterler ile mağaza müdürleri için de uyguluyoruz. Elbette onların puan kazanma kanalları ve koşulları değişik oluyor.

Avmlerde çalışan personelinizle, cadde mağazalarınızda ki personelinizin çalışma disiplinleri ve şartları açısından ne gibi farklılıklar bulunuyor?

Aslında mağazaların açılış kapanış saatleri farklılığından başka bir durum yok. Tabii ki bunun uzantısı olarak da shift düzeni farklı oluyor. Cadde mağazaları 10:00-20:00 , AVM mağazaları ise 10:00-22:00 çalışma saatlerine göre shift yapıyor. Dolayısıyla kadro sayısı da buna göre belirleniyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın projesi olan "Okulum Geleceğim” ile çocukların gelişimi için en önemli 5 duyguyu kuş figürleri ile t-shirt tasarımına taşıyarak, tüm geliri derneğe bağışlıyorsunuz. Projede yer alma fikri nasıl oluştu ve projeden beklentileriniz neler?

Park Bravo olarak, eğitimin bir toplumun gelişiminde en önemli adımlardan olduğuna inanıyoruz. Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile sosyal sorumluluk alanında başlattığımız, tamamen genç gönüllüler tarafından yürütülen "Okulum Geleceğim” projesiyle çocukların okula aidiyetlerini güçlendirerek okula devamlılıklarını sağlamayı hedefliyoruz. 2011 yılında TOG ile bu çalışmanın ilk ayağını gerçekleştirmiş, şansı, gücü ve vazgeçmemeyi temsil eden "yusufçuk” temalı t-shirtler tasarlayarak, 9 okulda 307 çocuğun bu projeden yararlanmasına destek olmuştuk. Bu yıl da projenin ikinci ayağını dinamik ve yepyeni bir solukla başlattık. Projemizin teması özgürlük, sevgi, umut, mutluluk ve şansı temsil eden "Kuş". Bu figür ile çocukların ihtiyacı olan kavramları herkese yeniden anımsatmayı hedefliyoruz. Bu farklı duyguları temsil eden 5 farklı tasarımlı t-shirt 17 Nisan itibariyle tüm Park Bravo ve belirli Nine West mağazalarında satılmaya başlandı. Elde edilecek gelirin tamamı çocukların eğitimine harcanacak.

Perakendecilik ortamında kazanan olmak için özellikle çalışanlarınıza hangi yatırımları yapıyorsunuz?

Perakende sektöründeki en büyük sorunun tecrübeli personel sıkıntısı olduğunu herkes biliyor. Bunu çözebilmenin tek yolu kendi çalışanlarımıza yatırım yapmak aslında. Elbette Park Bravo’da kendi iç eğitimlerimiz oluyor. Bunlar daha çok kurumsal imaj, temel mağazacılık ve satış, ürün eğitimi gibi eğitimler. Ancak bunlar yeterli değil ayrıca satış danışmanı ve kasiyerlerimiz için yönetici yetiştirme programımız var. Yöneticiliğe yatkın olduğu görülen arkadaşlarımız önce mağaza müdürü ve bölge yöneticisi tarafından müdür yardımcısı adayı olarak gösterilmeleri gerekiyor. Bunun için de belli kriteler var elbette. Bu arkadaşlarımıza kişilik testleri uyguladıktan sonra mesleki değerlendirmeye alıyoruz ve olumlu olması halinde müdür yardımcısı adaylık programına alınıyorlar. Bir aday en az altı ay aday olarak kalmak zorunda bu sırada hem iş başı eğitimi hem de teorik eğitimler alıyor. Ve en sonunda yine sınav ve mülakatlarda başarılı olur ise müdür yardımcısı olarak atanıyor. Müdür ve müdür yardımcılarımız için ise eğitim firmalarından duygusal zeka, satış koçluğu, liderlik, etkin iletişim gibi çeşitli dış eğitimler alarak yöneticilik ve liderlik yönlerini geliştirmelerine katkıda bulunuyoruz.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver