Röportajlar

Koton / Yurdagül Oral: Hedefimizdeki İnsan Kaynağına Sosyal Medyayla Kendimizi Tanıtıyoruz
Koton / Yurdagül Oral: Hedefimizdeki İnsan Kaynağına Sosyal Medyayla Kendimizi Tanıtıyoruz
İnsan kaynaklarında sosyal medya sizce ne kadar önemli?

Sosyal medya ilkokul fotoğraflarının paylaşıldığı bir ortam olmaktan çıktı. Sosyal medyada kişiler arasında unvan, cinsiyet, makam gözetmeksizin herkes iletişim kurabiliyor. Artık daha özgürler. Sosyal medya üzerinden örgütleniyorlar. Hatta bir ilin, ülkenin en yüksek makamına bile mesaj gönderebiliyor, şikayetlerini dile getirebiliyorlar. Bu anlamda sosyal medya bilgi akışına yeni bir boyut kazandırdı. Durum böyle olunca sosyal medyanın popülerliği her kesim, her sektör için cazip bir hal almaya başladı. İnsan kaynakları uzmanları, profesyonelleri için de sosyal medya vazgeçilmez bir kaynak haline geldi.

Sosyal medya çalışmalardan bahseder misiniz?

Sosyal medyayı etkin kullanmak, marka değerimizi yükseltmek için 2012 yılında Sosyalik Medya ile başladığımız " Koton Kariyer” projemizle birlikte artık firmamızla ilgili güncel bilgileri, iş, staj ve kariyer imkanlarıyla ilgili haberlerimizi hızlı bir şekilde paylaşıyor ve anında takipçilerimizle iletişim kurabiliyoruz. İşe alım sürecinde nitelikli profesyonellere ve genç yeteneklere ulaşmak için sosyal medya çok etkili oluyor. Mağaza çalışanlarımızın % 93’ü Y kuşağı. İK’nın yeni nesil dijital uygulamaları, bu kuşak için çok önemli. Bu kuşağın ilgisini çekmek için, video paylaşıyor, yarışmalar yapıyor, kitap, film önerilerinde bulunup iletişime geçiyoruz. Çünkü adaylara daha çok Facebook’tan ulaşıyoruz. Bu şekilde hedefimizdeki insan kaynağına da kendimizi tanıtmış oluyoruz. Ayrıca sosyal medyanın hız ve maliyet açısından da önemini unutmamak lazım. Sosyal medyanın sürekli canlı, ilginç haberlerle beslenmesi ve gelen yorumlara anında cevap verebilmesi için iyi yönetilmesi gerekiyor. Bu nedenle seçeceğiniz iş ortağınızın çok profesyonel olması, sizi iyi yönlendirmesi, sayfanın içerik konusunda sürekli güncellenmesi ve yorumlara anında cevap verilmesi büyük önem taşıyor.

Koton’da çalışan satış rakamı yüksek personellerinizi elinizde tutmak için neler yapıyorsunuz? Farklı eğitim ve ödül programlarınız var mı?

Aylık olarak personele bireysel hedefler veriyoruz. Zaten satışı yüksek olan personel maddi olarak her ay ödüllendirilmiş oluyor. Aylık primine ilave olarak uyguladığımız farklı prim sistemlerimiz de mevcut. Bu yıl farklı bir uygulama daha yaptık, Nisan Mayıs Haziran aylarındaki toplam cirosunu bir önceki 3 aya göre en fazla artıran Mağaza müdürüne araba, mağaza personeline de toplamda 20.000.-tl. para ödülü veriyoruz. Senede 2 kez uyguladığımız terfi sınavları var. Bu sınavlarda performansı yüksek olan personel tercihen önce terfi ettiriliyor. Ayrıca kişisel ve mesleki gelişimleri için planladığımız eğitimler var.Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver