ING Bank / Seçil Refik: İK Açık Kapı Toplantılarımız Sayesinde Çalışanlarımızla Bir Araya Geliyoruz

Kariyer Rehberi

ING Bank / Seçil Refik: İK Açık Kapı Toplantılarımız Sayesinde Çalışanlarımızla Bir Araya Geliyoruz
En çok çalışılmak istenen kurum olma hedefiniz doğrultusunda çalışanlarınızla gerçekleştirdiğiniz "İK Açık Kapı Toplantılarınız” dan bahseder misiniz?

İK Açık Kapı Toplantıları, ilgili birim yöneticileri ile insan kaynakları yöneticileri katılımıyla şube ve bölge çalışanlarımızla bir araya gelmek amacıyla gerçekleştirildi. Çevre illerden yüksek katılım sağlayabileceğimiz Samsun, Antalya, Ankara, Adana, İstanbul ve İzmir illerinde toplantılarımızı gerçekleştirdik. Toplantılarımızda bölge ve şube çalışanlarımıza insan kaynakları politikası, stratejisi ve uygulamaları hakkında bilgiler verdik. Açık oturum formatında yapılan toplantılarda, çalışanlardan anonim olarak alınan soru ve öneriler sayesinde interaktif bir paylaşım ortamı oluşturmuş olduk. Toplantılar sırasında, vaktimizin çoğunu çalışanlarımızın aklına takılan konularda sorularını birebir yanıtlamak için ayırdık. ING Bank’ın temel değerlerinden birisi omuz omuza çalışmak olduğundan bunu başarmanın da ancak böyle birliktelikler yakalamakla olacağına inanıyoruz. IK olarak toplantılarda, gelen tüm sorulara net cevaplar verdik. Yapamayacaklarımız için kesin ve net cevaplar verdik, yaparız dediğimiz noktaları, toplantı süreci tamamlanmadan anons ettik ve başlattık. Başarının, karşılıklı fikirlerin paylaşıldığı ortamlarda geleceğine inanıyoruz. İK Açık Kapı toplantıları boyunca tüm İK ekibimiz oradaydı ve ekibimizle yüzlerce çalışanımızı tanıştırmak bizim için çok önem taşıyordu ve biz bunu gerçekleştirdik. ING Bank olarak yönetimle çalışanları bir araya getiren bu tarz çalışmaları yapmaya devam edeceğiz.

Çalışanlarınızın gelişim programında öncelik verdiğiniz konular neler? ING Bank çalışanlarına yönelik eğitimlerinizin işgücü verimliliğine etkisi nedir?

Öncelikle, sahada donanımlı bankacılar yetiştirmeyi hedeflediğimiz "ING Akademi Bankacılık Sertifika Programı” ve diğeri ise yöneticilerimiz için tasarladığımız "Liderlik Gelişim Programı”. Bankacılık Sertifika Programı, şubelerimizdeki çalışma arkadaşlarımızın gelişimini bir adım daha öteye taşımak amacıyla ING Akademi ve Koç Üniversitesi iş birliği ile tasarlandı. Bu program ile tüm saha çalışanlarımız bankaya girdikleri ilk günden başlayarak kariyer basamaklarında ilerledikleri süre boyunca özel bir gelişim planına tabi olacaklar. Programlarını başarı ile tamamlayan çalışma arkadaşlarımıza sürecin sonunda Koç Üniversitesi onaylı bankacılık sertifikalarını teslim edeceğiz. Unvan ve yetkinlik bazlı gelişim ortamı sunacak "ING Akademi Bankacılık Sertifika Programı”, çalışanlarımızın kariyerini geliştirmeye yönelik bankamızın ortaya çıkardığı büyük ve uzun soluklu bir yatırım. "ING Akademi Bankacılık Sertifika Programı”nın bankamız bünyesinde sürekli gelişime inanan tüm çalışma arkadaşlarımıza büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sertifika programlarının yanı sıra, yöneticilerimizin kişisel donanımı ve liderlik yetkinlikleri bizim için çok önemli. Bu inançla özel olarak tasarladığımız ve uzun vadeli olarak tüm yöneticilerimizi kapsayan "Liderlik Gelişim Programı”nı hayata geçirdik. Bu program sayesinde bankamızda en üst seviyelerden başlayarak "Turuncu Liderlik Kültürü” yaratacak ve bu kültürü daha da alt seviyelere indirgeyeceğiz. Bu sayede ING’de kuruma bağlılığı yüksek, çalışma ortamından memnun çalışanlara sahip olarak "En İyi İşveren Olma” yolunda büyük adım atmayı hedefliyoruz.

2013 yılı ikinci yarı için hedefleriniz neler? Devam eden veya uygulamayı düşündüğünüz projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Şubelerde kariyer yolları ile ilgili uygulamayı yürürlüğe alıyoruz. Bankamız tüm açık pozisyonlarımızı yeni intranet sistemimizde "Kariyer Fırsatları” adı altında duyuruyor ve ihtiyaçlarımızı banka içi insan kaynağımızdan tamamlamayı hedefliyoruz. Şube ve genel müdürlük bölümlerimizi ziyaret ederek çalışma arkadaşlarımızda yüz yüze görüşmelerimizi gerçekleştirmekteyiz. Ziyaretlerin büyük bir çoğunluğu 2. yarıyılda gerçekleşecektir. Şube satış gücümüzün önemli bir bölümünü üniversiteden yeni mezun olmuş genç yeteneklerle tamamlamayı hedefliyoruz. 2013 yılının ikinci yarısında yapılacak alımlar da bu yönde gerçekleştirilecek olup, ticari, KOBİ ve bireysel bankacılık satış yetkilisi açık pozisyonlarımızı bu kapsamda tamamlamayı planlıyoruz. IK Açık Kapı’yı ıntranet sistemimize taşıyıp her zaman soru ve öneri alabileceğimiz ve önerileri banka içinde oylatarak en iyi önerileri uygulamaya alacağımız bir platform oluşturmaya çalışıyoruz. 2013 yılında Turuncu Yetenekler Programı’nı hayata geçirmenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu programın ilk aşaması olan Şube Müdürü Yetenek Havuzu projemizi yılın ilk yarısında tamamlayarak sahamızdaki yarının liderlerini belirledik ve onları özel olarak hazırladığımız Gelişim Merkezi’ne tabi tuttuk. Yılın ikinci yarısındaki hedefimiz ise Turuncu Yetenekler Programı’nı Genel Müdürlük çalışanlarımız için hayata geçirmek. Öncelikle yönetici unvanındaki çalışanlarımızı özel bir Değerlendirme Merkezinden geçirecek ve bankamızın yeni Turuncu Yeteneklerini belirleyeceğiz. Bunun yanı sıra, Değerlendirme Merkezi’nin çıktıları doğrultusunda bankamızdaki kilit pozisyonlar için Yedekleme Planlamasını da hayata geçireceğiz. Bu sayede, bankamızda açık pozisyon oluştuğunda, planlamamız doğrultusunda içeriden rotasyon ya da terfi yoluyla atamaları gerçekleştireceğiz. Ek olarak, bu projeyi ING Global tarafından yürütülen Yıllık Yetenek Değerlendirme ve Yedekleme Planlaması sürecine entegre ederek, Genel Müdürlük Turuncu Yeteneklerimizin yurt dışında oluşacak kilit pozisyonlar için de yönlendirilmesini ve teşvik edilmesini sağlayacağız.Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim