İnsan kaynakları ile gelen bir başarı hikâyesi: tesa

İnsan kaynakları ile gelen bir başarı hikâyesi: tesa

Şirketinizle ilgili bilgi verir misiniz? Kuruluş zamanı ve hizmet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

tesa SE; Nivea’nın da dahil olduğu uluslararası başarıya sahip kozmetik markaların üreticisi Beiersdorf Grup’un bir kuruluşudur ve 2001 yılından beri bağımsız şirket olarak bu gruba bağlı olarak sadece yapışkanlı bant alanında faaliyet göstermektedir. Beiersdorf 1800'lü yılların sonunda Hamburg’da kurulmuştur.

Kaç ülkede faaliyet göstermektesiniz? Çalışan sayınız hakkında bilgi verir misiniz?

tesa SE, Almanya, İtalya, Çin, Amerika, Singapur gibi farklı ülkelerde 50’yi aşkın kendi ofisi, 10 üretim tesisi ve tüm Dünyada 3700 civarında çalışanı ile ürünlerini ve çözümlerini 100’den fazla ülkeye pazarlamaktadır.

Şirketinizin insan kaynakları politikasını nasıl tanımlarsınız?

Şirketimizin İnsan Kaynakları genel politikaları merkezimiz Hamburg ve Bölge Müdürlüğümüz Budapeşte ofisleri tarafından şekillendirilir ve ülkelere iletilir.

Eğitim, performans değerlendirme, işe alım gibi sistemler şirketinizde ne şekilde uygulanıyor?

Şirketimizde, işe alım, oryantasyon, eğitim, performans değerleme ve kariyer planlama faaliyetleri şahsım, finans müdürümüz ve de gerektiği noktalarda bölüm müdürü arkadaşlarım tarafından yapılmaktadır.

İşe alımlarda, veri tabanlarından hizmet veren veya duruma göre bu konuda direkt personel seçme ve yerleştirme servisi veren firmalarla çalışmaktayız. Aramıza katılan her personel ilgili fonksiyona göre 1 haftalık oryantasyon programına alınır. Eğitimler yıllık olarak kişilerin gelişimine katkıda bulunacak şekilde planlanır

Seçme ve yerleştirme bizim için çok hassas konudur. Bu nedenle seçimlerde özellikle özgeçmiş üzerinde detaylı durup adayların aranan pozisyona uygunluğu 3 veya 4 görüşme ki bunlardan biri şirket dışında gerçekleştirilir, referans kontrolü, mevcut tesa işlerine ait saha raporu, profil analiz testi gibi farklı değerlendirme metodlarıyla tespit edilir.

Stajyer çalıştırma konusunda da istekli bir firmayız. Özellikle yaz döneminde veya özel projelere yönelik stajyer çalıştırıyoruz.

Şirketinize 1 yılda yerleştirilen ortalama kişi sayısı nedir?

Yıl içerisinde 1 veya 2 kişi şirketimizde istihdam edilmektedir.

Çalışanlarınıza sağladığınız olanaklar neler ve çalışan memnuniyeti için neler yapıyorsunuz?

Yılsonu performans görüşmeleri ve yıl içinde sürekli karşılıklı görüşmeler ve geri beslemelerle devamlı yapılmaktadır. Ofiste gülen yüzler ve işe istekle gelen iş arkadaşları görmek yöneticiler için çok büyük bir keyiftir

Yıl içerisinde yapılan şirket aktivitelerini hem toplantı hem de özellikle Outdoor faaliyetleri açısından değerlendiriyoruz. Örneğin 2010 yılında Bodrum da 3 adet 40 feet üzeri tekneyle yelken ve deniz keyfi yaptık.

Ekibimizde tenis, okçuluk, fotoğrafçılık ve müzikle uğraşan iş arkadaşlarımız da bulunmaktadır. Ayrıca sık sık outdoor aktivitelerine veya Basketbol turnuvalarına katılıyor ya da kendi aramızda halı saha futbolu oynuyoruz. "Ekip Birliğini" sürekli kılmak için yapılan aktivitelerin verdiği morale ve ekibi yakınlaştırmasına inanmaktayım.