Perakende Sektöründe "Adil Işık" Tarzı

Kariyer Rehberi

Perakende Sektöründe "Adil Işık" Tarzı
Bize, Adil Işık’tan bahseder misiniz?

Adil Işık, 1980’lerin başında İstanbul’da ilk perakende ve toptan mağazalarını açarak tekstil sektörüne atıldı. 1992 yılında Adil Işık markası yaratıldı ve bu marka adı altında perakende ve toptan mağazaları açılmaya başlandı.

55 perakende, 36 bayii mağazamız bulunmaktadır. 311 merkez, 617’si mağazalar olmak üzere şu anda 928 çalışanımız var. Bu sayı her geçen gün artıyor.

Şirketinizin insan kaynakları politikasından bahseder misiniz?

Temel politikamızda, işe alım sürecinden itibaren, sürekli eğitim ve gelişim içinde insan kaynaklarının planlandığı uzun soluklu bir birliktelik esasımız var. İnsan kaynakları olarak bu sürecin her aşamasında çalışanlarımızla çok iyi bir iletişim içerisinde bulunmayı hedefliyoruz. Bu iyi diyalog hem aramıza yeni katılan çalışanların kurum kültürüne adaptasyonunu kolaylaştırmakta, hem de mevcut çalışanların zaman zaman yaşadıkları problemlerin hızlıca çözümlenmesini sağlamaktadır.

Sektörün koşulları ve çalışanlarınıza sağladığınız olanaklar nelerdir?

Perakende, son yıllarda hız kaybetmeden büyümesini sürdüren sektörlerin arasında yer alıyor. Bu alandaki fırsatlar artık fark edilmiş durumda ve biz de birlikte çalıştığımız kişileri seçerken farklı sektördeki kişilere de şans veriyoruz.

Sizlerin de bildiği gibi perakende sektörü çalışma koşulları açısından diğer alanlara göre daha zordur. Sektörümüz, hafta sonu çalışmaları ve uzun mesaileri sebebiyle, iş hayatına girmeye çalışan pek çok yeni mezun gencin ilk tercihlerinde yer almamaktadır.

Öncelikle çalışanlarımızın iş ve özel yaşam dengesi ile başarılarının artmasını planladık. Bu doğrultuda mağazalarımızda yönetici ve yardımcılarımıza hafta sonu tatili uygulaması başlattık. İlk günden itibaren çok olumlu bir etki yaratan uygulamamız, çalışma saatlerini de düzenleyip mesai yapılmasına gerek kalmayacak hale getirmemizle tamamlanmış oldu. Başta da söylediğim gibi asıl amacımız mağazacılığın bir meslek olarak tercih edildiğinde, kariyer imkanlarının ne kadar fazla olduğu gerçeğini genç arkadaşların fark etmesini sağlamaktı.

Sizce Türk tekstil sektörü kalite açısından uluslararası standartların neresinde yer alıyor?

Türk tekstil sektörü, geldiğimiz noktada dünya markalarına fason üretimde ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun sebebi de fiyat avantajı değil, kalite ve tasarımı aynı anda sunabilme özelliğidir. Dünya trendlerine paralel ilerleyebilmesi, belli bir kalite seviyesini tutturabilmesi ve tüm talepleri karşılayacak bir potansiyele sahip olması rakip piyasalar arasından Türk tekstilinin ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Adil Işık olarak hedefimiz Türk tasarımı ve kalitesini dünya kadınıyla buluşturmaktır.

Adil Işık, 2011 yılında istihdam anlamında büyümeyi hedefliyor mu?

Adil Işık son yıllarda yüzünü modern ve dünya trendlerini takip eden kadına dönerek önemli bir değişim ve gelişim sürecine girdi. Bu gelişimi önümüzdeki yıl %20’ye varan bir büyümeyle sürdürmeyi hedefliyoruz. Çalışanlarımıza yeni gelişim alanları sunarken, dış bilgi ve deneyimleri de bünyesine dahil ederek ilerlememizi hızlandırmayı planlıyoruz.
 
Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim