Kale / İhsan Karagöz: İtalya’nın Seramik Üssünde Marka Yatırımı

Kale / İhsan Karagöz: İtalya’nın Seramik Üssünde Marka Yatırımı

İnovasyon ve Ar-ge yatırımlarınız sektörde fark yaratıyor, bunların son tüketiciye yansımaları nasıl oluyor, ürünlerinizde nasıl farklılık yaratıyor?

Kale Grubu bünyesinde ilk sistematik araştırma ve geliştirme faaliyetlerine 1973 yılında başladık. O zamandan bugüne kadar, 14 farklı lokasyonda gerçekleştirdiğimiz tüm araştırma ve geliştirme faaliyetlerini geçen yıl 5 bin 200 metrekarelik alan üzerine kurduğumuz yeni Ar-Ge merkezinde topladık. Gelişmiş ülke kriterlerine göre Ar-Ge harcamalarının GSYİH içindeki payı yüzde 2’den fazla olan ülkeler gelişmiş ülke kabul ediliyorlar. 2011 istatistiklerine göre Türkiye’nin Ar-Ge harcamaları yüzde 0,86 olarak gerçekleşmiş, 2012 yılına ait açıklanmamış rakam ise yüzde 1 olarak bekleniyor. 2023 yılında ülke hedefi ise yüzde 3 olarak belirlenmiş. 2011 yılında Ar-Ge harcamalarının yüzde 45,8’i özel sektör tarafından yapılmıştır. Avrupa’nın 3’üncü, dünyanın 12’nci en büyük seramik üreticisi konumunda olan Kale Grubu’nun Ar-Ge harcamalarının toplam bütçeye oranı 2012 yılında yüzde 1,14 olarak gerçekleşti. Ar-Ge için 2015 yılı sonuna kadar toplam 55 milyon liralık bir harcama yaparak 2015 yılında ciromuzun yüzde 1,2’sini Ar-Ge’ye ayıracağız. 2011 yılında dünya seramik sektörünün merkezi sayılan İtalya-Bologna’da, İtalya’nın en büyük 10 seramik şirketinden biri olan Fincuoghi şirketini satın aldık. Bu, seramik sektöründe İtalya’daki ilk yabancı satın almasıdır ki, bize hem Avrupa seramik pazarının kalbi olan Bologna bölgesinde bir lojistik üssü kazandırırken, hem de İtalyan markalarını bünyemize kattı.

Markalarımız an itibariyle 100 ülkede 400 satış noktasında tüketici ile buluşuyor. Türkiye ile beraber İtalya’daki üretim tesislerimizde üretip 100 ülkede 400 ihracat noktasında satılan ürünlerimizle Kale, Kalebodur ve Çanakkale Seramik markalarını ve Türkiye’yi, tüm dünyaya tanıtıyoruz. Küresel Türk markaları yaratma yolundaki bu atılımımızda, Turquality programının da bir parçasıyız. Bu sayede, Almanya’dan Hong Kong’a, Fildişi Sahili’nden Cidde’ye kadar değişik yerlerde toplam 14 adet yurtdışı showroom noktasında bulunmaktayız. Bu küresel hamlelerimizle, yurtdışı showroomlarımızı, 2014 yılı sonuna kadar 23’e çıkartmayı hedefliyoruz.

Her zaman trend yaratan markalarımızla yenilikçi ve öncü olduk

Kale Grubu olarak, bugüne kadar sadece ülkemizde değil, yurtdışında da Türk sanayisini en iyi şekilde temsil etme konusunda büyük çaba sarf ettik. Her zaman yenilikçi anlayışımızla trend yaratan markalara sahip olduk. Bütün bu çalışmalarımız, ürünlerimizin ve markalarımızın imajına pozitif yönde katkıda bulundu. Nihai tüketiciye hitap eden Çanakkale Seramik ile mimari çözümlerle profesyonelleri hedefleyen Kalebodur markalarımızın, araştırma ve geliştirme sürecinden geçirerek ürettiği, yakın dönemde büyük ilgi gören yenilikçi ürünlerinden bazıları şöyle:
• Kalebodur Aurora 490’la dünyada ilki gerçekleştirdi
En son, Ar-Ge tesislerimizde geliştirilen teknoloji ile RAL renk kartelasındaki 490 adet rengi, 3 mm kalınlığında ve 3mx1 m ebadına taşıyabildiğimiz, Aurora isimli yepyeni porselen karoları geçen ay piyasaya sürdük.
• Çanakkale Seramik Saraylı Koleksiyonu büyük ilgi gördü
Çanakkale Seramik’in, Osmanlı kültürünü yansıtan Saraylı Koleksiyonu tüketicilerden büyük ilgi gördü.

Şirket olarak çalışanlarınızın kişisel gelişimlerine de çok önem veriyorsunuz. Geleneksel hale getirdiğiniz "Liderler Kale’de Buluşuyor” uygulamanızı dinleyebilir miyiz?

Türkiye’de önemli şirketlere liderlik eden isimler, Kale Grubu'nun Levent'teki merkez ofis binasında bulunan konferans salonunda deneyim ve görüşlerini bizimle paylaşıyor. Değişik sektörlerde faaliyet gösteren ve kendi alanlarında çok başarılı olan yöneticiler, pazarlama vizyonlarını ve başarılarını anlatıyor. Tüm Kale Grubu personelinin davetli olduğu ve düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz toplantılara katılan çalışanlarımız, günümüz rekabet koşullarında tecrübe ve yaratıcılığın önemini daha iyi anlıyor. 

"İlk İşim Okullarda Değişim” sosyal sorumluluk projenizle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Kale Grubu, yarım asırdan bu yana sanayici kimliği ile topluma hizmet ederken kurucusu İbrahim Bodur'un ilke ve görüşleri doğrultusunda, başta eğitim ve istihdam alanında topluma her zaman katkıda bulunmuş, bu katkılarını düzenli hale getirmek üzere Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nı (KSV) kurmuştur. Bu çerçevede, sosyal sorumluluk bilinciyle, gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı hedefleyen KSV olarak, 1991 yılından bu yana Türkiye çapında yürütmekte olduğumuz "Meslek Edindirme Kursları”nın staj çalışmalarını Anadolu'daki köy okullarında yapma fikri doğdu. 2009 yılında adını "İlk İşim Okullarda Değişim” olarak belirlediğimiz bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında eğitim alan seramik ustalarımızı, yine bir sosyal yardımlaşma zincirine dahil ettik.