Ziylan Grup / Gökçen Dervişoğlu: Dünya Markası Olma Hedefi Hiç Uzak Değil

Ziylan Grup / Gökçen Dervişoğlu: Dünya Markası Olma Hedefi Hiç Uzak Değil

Ziylan Grup’ta değişim ve dönüşüm nasıl başladı?

Ayakkabı üretiminden perakendeciliğe uzanan yarım asırlık tecrübesi ile Türkiye’de sektörünün lider kuruluşu olan Ziylan Grubu 2012 yılında yeniden yapılanma konusunda aldığı karar ve bu konuda başlattığı süreçle birlikte, 2013 yılını kurumsallaşma yılı ilan etti. Bu kapsamda yeniden yapılanmayı başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için ”Grup Sinerjisi”, "Satış & Pazarlama”, "Tedarik Zinciri” ile "Organizasyon, Süreç ve IT” ana başlıklarını destekleyecek 14 stratejik aksiyon belirlenerek, bunlar üzerinden çalışmalar başlatıldı. Kurumsallaşmanın ilk adımı olarak A.T. Kearney ile çalışarak grubun geleceğe ilişkin büyüme stratejisi ve yol haritası hazırlandı. Bu kapsamda dünyanın önde gelen iki danışmanlık firması ile gruba ait mağazacılık zincirleri için "perakende konsept tasarımı” projesi, oldukça kapsamlı bir CRM projesi, tüm operasyon süreçlerini kapsayacak bir SAP dönüşümü projesi ve kurum kimliğinin yeniden yapılandırılması gibi çok sayıda stratejik adımın startı verilmiştir. Bu projelerin çoğu hem kendi sektöründe hem de Türkiye’de perakendecilik adına ilk olma özelliği taşımaktadır. Tüm bu çalışmalar tamamlandığında Ziylan Grup, "Dünya Markası” olma hedefine daha emin adımlarla ilerleyecek.

 

Bu yılı atılım yılı olarak ilan ettiğinizi biliyoruz. Bunun İK stratejileriniz üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

 

"Dünya Markası” olma hedefimize ulaşmamızda insan kaynağımız büyük bir öneme sahip. Bunun için insan kaynakları stratejimizi "şirket hedeflerine odaklanmış, takım ruhu ile çalışan, sürekli gelişen ve geliştiren, mutlu, motivasyonu ve performansı yüksek bir insan gücü oluşturarak grubumuzun hedeflerine ulaşmasını desteklemek” olarak belirledik.

Sizce çalışanlarınız sizden ne bekliyor?

Çalışanlarımızdan aldığımız geri bildirimlerde onların seslerine kulak verilmesi, kişisel ve mesleki yönden gelişimlerine katkı sağlanması ve net bir kariyer planı sunulması öncelikli konular olarak öne çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl İtalyan Lumberjack’i satın almanız, dünya markası olma hedefinizde nasıl bir sürece yol açtı?

 

FLO, Polaris, Kinetix, Dockers, SPIDER-MAN ve Winx markaları ile ayakkabı perakendeciliği alanında faaliyet gösteren Ziylan Grubu, geçtiğimiz yıl İtalya’nın en önemli ayakkabı markalarından Lumberjack’i satın aldı. Bu satın alma ile global bir oyuncu olma yolculuğunda Avrupa’ya çok hızlı bir giriş yapan grup, 42 ülkede operasyonları olan Lumberjack ile Avrupa’nın kapılarını aralamış oldu. Lumberjack için çok iddialı bir koleksiyon hazırladık ve Avrupa’da bir kadın bir de spor markası daha satın almayı planlıyoruz. "Grup Sinerjisi” ile Lumberjack’in marka gücünü diğer markalarına da yansıtmayı planlayarak, bu kapsamda ilk etapta Polaris’e Avrupa’nın kapılarını açtık. Polaris’in ardından diğer markaları da Lumberjack’in satış kanallarını kullanarak Avrupalı tüketicilerle buluşturmayı ve bu sayede markalaşma çalışmalarını hızlandırmayı hedefliyoruz.

 

İşinizde unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

 

Şubat ayı sonunda Antalya’da 400 çalışanımızın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantının son gününde bir etkinlik olarak şirket şarkımızı besteledik. Şarkıyı 400 kişi hep birlikte söylerken yaşadığımız tutku ve coşkuyu unutamıyorum, hatırladıkça tüylerim diken diken oluyor.