ATASAY İLE GELECEĞİNİZ IŞILDIYOR…

Kariyer Rehberi

ATASAY İLE GELECEĞİNİZ IŞILDIYOR…


Atasay Kuyumculuk İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Direktörü Işılay Okay ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik ve Atasay olarak 2019 hedeflerini, yurtdışı projelerini, İK’nın dijitalleşmesi konusundaki çalışmalarını, "Altın Fikir” ve "Pırlanta Gibi Arkadaşım Var” uygulamalarını, genç kuşaklara tavsiyelerini ve Atasay akademiyi dinledik.


Atasay’daki son kurumsal gelişmelere bakmak isteriz, kaç mağazanız, kaç çalışanın var şu anda?

Toplamda 155 mağazamız var bunlardan 23’ü merkez mağaza,132’si ise Franchise mağazalarımızdır. 16 adet yurtdışı mağazamız vardır. (Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Irak). Toplam çalışan sayımız 428’ dir.

Yurtdışı Mağaza çalışan sayısı:52 kişi Birleşik Arap Emirlikleri, 13 kişi Irak olmak üzere toplamda 139 kişidir.

Yurtdışında hedef pazarlarımız; Orta Avrupa (Almanya-Fransa), Orta Doğu (BAE, Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistan) ve Balkan (Kosova, Bosna Hersek) ülkelerinden bazılarıdır.

 

Şirketinize yeni mezun ya da stajyer alımı yapıyor musunuz? Genç kuşaktan beklentileriniz nelerdir?

Yeni mezun ve stajyer alımı yapıyoruz. 2018 yılında Güz ve Yaz dönemi toplam 16 stajyer ile çalıştık, 2019 yılında bu sayıyı daha aşağıya çekmeyi düşünmüyoruz.

2018 yılında yeni mezun 15 kişi işe aldık, 2019 yılı için de bu seviyeyi korumayı planlıyoruz.

Genç kuşaktan beklentimiz; iş hayatında sabrı, özverili çalışmayı ve saygıyı unutmadan hareket etmeleri ve daha fazla okuyup araştırmalarıdır. Ayrıca iş hayatından beklentileri çok yüksek olmamalı, beklentileri yüksek olduğu için çalışma süreleri kısa ve mutsuz bir iş hayatları olabiliyorlar. Teknolojiyi işlerine dahil etmeleri ve bu konuda kendilerini geliştirmelerini bekliyoruz.

 

İnsan kaynakları politikanızdan bahsedebilir misiniz?

İnsan Kaynakları Departmanı’ nın temel amacı; ATASAY' ı yurtiçi ve yurt dışında belirlemiş olduğu hedeflere ulaştıracak doğru insan kaynağını temin etmek, bu insan kaynağını eğitip, geliştirmek ve ATASAY' ın sektörde çalışanlar tarafından öncelikli olarak tercih edilecek bir kurum olmasını sağlayacak insan kaynakları uygulamalarını oluşturmaktır.

Departman; İnsan Kaynakları, Kurumsal Gelişim, Eğitim, Bordro ve Özlük İşleri oluşmaktadır.

Vizyonumuz; 2023 yılında Dünya takı sektörüne yön veren ilk 10 şirket arasında yer alacağız.

Misyonumuz ise;

 • Tarihi mirasımızdan esinlenerek, kurumsal geleneklerimizi koruyarak tasarım ve üretim gücümüzü kullanarak sektörde ilklerin markası olmaya devam ediyoruz.
 • Uygun fiyat ve yenilikçi anlayışımızla müşterilerimizin kendilerini mutlu ve özel hissetmelerini sağlamayı esas alıyoruz.
 • Dünya'nın her yerinde, her kültür ve yaşa özel bir Atasay ürünü sunmak için çalışıyoruz.
 • Paylaşmayı esas alıyor, kazanıyor ve kazandırıyoruz.

Kurumsal Değerlerimiz;

 • Müşterilerimizin yaşantılarına her anlamda değer katmak temel çalışma ilkelerimizdendir.
 • Toplumsal değerlere saygılı, değişim ve gelişime açığız.
 • İlişkilerimizde dürüstlük ve objektifliği esas alırız.
 • Etik kuralları ciddiye alan, rekabetçi anlayış davranışlarımıza yön verir.
 • Doğal kaynaklarımıza ve tarihsel mirasımızı sahip çıkıp değer katarak geleceğe aktarırız.
 • Öğrenmeye ve öğretmeye açıklığı bir işletme politikası olarak uygular ve bu doğrultuda ilerlemeye özen gösteririz.
 • Çalışanlarımız ve iş ortaklarımız için sürekli eğitim ilkesini benimser, geleceklerine yatırım yaparız.
 • Eleştirileri öğrenme fırsatı olarak görüp, kendimizi sürekli olarak geliştiririz.
 • Müşterilerimizin ürün ve hizmetlerimiz hakkındaki düşüncelerini her fırsatta dikkate alır, çözüm odaklı davranışlar geliştiririz.
 • Çalışanlarımıza değer verir, yaptığımız her işe inanır, ilişkilerimizi sevgi ve saygıya dayandırır, işimize tutku ile bağlanırız.
 • İçinde bulunduğumuz topluma karşı sosyal sorumluluklarımızın olduğu bilinci ile hareket ederiz, eğitimi desteklemeyi öncelikli hedeflerimiz arasında görürüz.

Tasarımda Geleneksel ve Çağdaş Çizgi

Yurt içinde ve dışında geniş bir tüketici kitlesine hitap eden Atasay Kuyumculuk, profesyonel tasarım ekibiyle takıda eğitimlere yön veriyor.

Atasay'ın yurt içinde ve dışında alanlarında birçok ödül kazanmış tasarım ekibi, dünya moda trendlerini takip ederek, yeni sezon koleksiyonlarının çizgilerini belirliyorlar. Atasay Kuyumculuk tasarım ekibi, hazırladıkları sofistike ve göz kamaştırıcı tasarımları tüm dünyada kadınların beğenisine sunuyor.

Özgünlüğü ve kalitesiyle kuyumculuk sektörünün lideri Atasay'ın tasarım ekibi estetik ve zarif çizgileriyle kadınların şıklıklarının tamamlayıcısı takıları yaratıyor.

Atasay tasarım ekibi; günümüzün değişen moda trendleri ve estetik kavramlarını, tüketicilerin istekleri ve beğenileriyle harmanlayarak farklı ve özgün ürünler geliştirmeye devam ediyor.

Kalite Politikamız;

 • Ürün kalitemizle, model çeşitliliğimizle ve satış sonrası hizmetlerimizle müşteri memnuniyeti sağlamak,
 • Koleksiyonlarımızla ve yeni ürünlerimizle müşterilerimizin isteklerini sürekli olarak karşılamak; ve onlara zamanında teslimat yapmak,
 • Ürünlerimizi müşterilerimizin talep ettikleri altın ayarına uygun olarak üretmek,
 • Şirketimizdeki faaliyetlerin kalite yönetim sistemi şartlarına uygunluğunu sağlamak ve sürekli iyileştirmektir. 

 

Sizce İK’nın Dijitalleşmesi konusunda ne seviyedeyiz? Şirketinizde yapılan dijital İK uygulamalarından örnek verebilir misiniz?

"Atasayim.com” İç İletişim Portalimizden bahsedecek olursak tüm kurumsal hafızamızı kayıt altına alabiliyoruz. Prosedürlerimizi, formlarımızı, talimatlarımızı tüm çalışanların hızlıca ulaşabileceği şekilde kayıt altına alınıyor.

Ayrıca masraf yönetimi, izin yönetimi ve avans talep yönetimini portal üzerinden yönetebiliyoruz.Bunun yanı sıra iç İletişim, duyurular vb. konuları da portal üzerinden çalışanlarımızla paylaşıyoruz.

Dijital IK konusunda şirket olarak daha çok geliştirilecek sürecimizin olduğunu düşünüyorum. Ancak belli bir zamana yayarak bu dönüşümü planlıyoruz. Ayrıca 2019 Nisan ayında şirket genelinde SAP’ ye geçiş projemiz tamamlanıyor ve dolayısıyla SAP-HR modülüne de geçiş yapıyor olacağız. Bu sayede dijitalleşme yolunda önemli bir adımın daha atılmış olduğunu düşünüyorum.

 Atasay Akademi hakkında bilgi verebilir misiniz

Atasay akademi, öğrenmeyi kurum kültürünün bir parçası haline getirmeköğrenen ve gelişen bir organizasyon olabilmek için geliştirilen stratejik bilgi yönetim sistemidir. Tüm çalışanlarımıza katkı sağlamak amacıyla kurulmuş olan bu sistemde gerek sınıf eğitimleri gerekse online üzerinden sürekli bir gelişim sağlanması hedeflenmektedir.

Atasay Akademim, Atasay çalışanlarının eğitim ve gelişimi için hazırlanmış bir online öğrenme platformudur. Bu platform ile çalışanlarımız ve iş ortaklarımız her zaman her yerde; İngilizce, Satış, Pazarlama, Liderlik, Kişisel Gelişim, Mesleki eğitimler gibi birçok eğitimden özgürce faydalanacak; mesleki eğitimlerinin yanında kendilerini de geliştirme imkanı bulacaklar. Amacımız; çalışanlarımızın kişisel gelişimine katkıda bulunurken, zamanı da daha verimli kullanabilmek ve eğitimi her yerde, herkese ulaşabilir kılmak. 


Ödül ve Öneri sistemleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

"Altın Fikir" adıyla hayata geçirilen öneri ve ödül sistemimiz, çalışanların katılımını sağlayarak iş süreçlerinin iyileştirilmesini, artan hizmet kalitesine paralel olarak müşteri memnuniyetinin sağlanmasını, verimliliğin arttırılmasını, öneri sahiplerinin ödüllendirilmesini ve motivasyonlarının arttırılmasını  amaçlamaktadır.

Ödül Konularımız;

 • İş geliştirme/süreç iyileştirme
 • Hizmet kalitesi arttırma
 • Ürün kalitesi arttırma
 • Müşteri memnuniyetini sağlama
 • Maliyeti düşürme
 • Verimliliği arttırma​​
 • Karı arttırma
 • Satış arttırma

Atasay olarak açık bulunan iş ilanlarımıza çalışanlarımızın arkadaşlarını önerip, işe alım süreçlerine katkı sağlayıp hızlandırmak adına geliştirmiş olduğumuz "Pırlanta Gibi Arkadaşım Var" projemiz tüm çalışanlarımızı kapsamaktadır. Çalışanlar şirkete katkı sağlayacağını düşünerek önerdiği arkadaşı için ilgili formu doldurarak İnsan Kaynaklarına gönderir. İnsan Kaynaklarının kontrolünden sonra işe alım süreçlerine başlanır ve uygun bulunduğu takdirde adayın işe alımı gerçekleştirilir. İşe alınan adayın 6 aylık deneme süresini geçmesiyle birlikte arkadaşını öneren çalışan ödüllendirilir.

 

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim