İş Hayatına Dair

ŞEHZADELER KENTİNDEN DÜNYAYA AÇILAN PENCERE!
ŞEHZADELER KENTİNDEN DÜNYAYA AÇILAN PENCERE!


Toplam 46 şubeye ulaşarak hızla büyümeye devam eden 1453 Osmanlı’nın İK Eğitim ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Dilfuruz Erdal Ceviz; "Personel seçme yerleştirme noktasında herkesin dijitalleşmesi iş akışını ve kişilere ulaşılabilirliği arttıracaktır. İK’nın dijitalleşmesinin şirketlere zaman tasarrufu ve doğru kişiye ulaşma noktasında artı fayda sağladığı aşikar” diyor.

İş hayatına yeni başlayacak gençlere de tavsiyelerde bulunan Dilfuruz Ceviz, görüşmeye vaktinde gelmenin ve uygun giyinmenin öneminin büyük olduğunu söylüyor ve adayın katılamayacağı görüşme için de firmayı bilgilendirmesinin kişinin firma gözünde değerini artıracağını vurguluyor.

·       1453 Osmanlı olarak nasıl bir marka öykünüz var? 

1453 Osmanlı, "Şehzadeler Kentinden Türkiye’ye” sloganıyla 2 yıl önce Şehzadeler Kenti Manisa’dan yolculuğuna başladı. Tamamen yerli sermayeyle kurulan bir kafe-restoran zinciriyiz. %100 Türk markası olmanın gururunu yaşıyoruz. Kuruluşumuz ise 1453 Osmanlı Yönetim Kurulu Başkanı’mız Serdar DENİZ’in 15 yıllık tecrübesini kendi markasını kurarak ilerletmek istemesiyle oldu. Serdar Deniz’in "ustalık eserim” diye bahsettiği 1453 Osmanlı markası kısa sürede büyük başarılar elde ederek dünyaya açıldı. Şu an Dubai, Paris, Londra, Marakeş, Cenevre, Brüksel, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Berlin, Bahreyn ve Nijerya şubelerimiz için sözleşmeler imzalanmış durumda. Bu imzalar da bizi sloganımızı "Şehzadeler Kentinden Dünyaya” olarak revize etmeye yöneltti. Şu anda 15’i açık toplam 46 şubeye ulaştık ve her geçen gün şube sayımız artarak de yeni şubeler için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Yakın zamanda açılacak olan Aydın, Isparta, İstanbul Mihrabat Korusu şubelerimizi heyecanla bekliyoruz.

 

·    Şu anda kaç şubeniz, kaç çalışanınız var, önümüzdeki dönemlerde yeni şubeler açılacak mı?

Şu an aktif 15 şubemiz bulunmakta. Sözleşmeliler ve inşaat halindekiler ile birlikte bu sayı 45’i buluyor. Şu an 200’ün üzerinde çalışanımız var ve yeni şubeler açıldıkça işe alım yapmaya devam ediyoruz. Şubelerimizin tüm Türkiye’ye yayılmış olmasını göz önünde bulundurursak genelde her zaman açık bir pozisyon oluyor. Önümüzde hızlı bir dönem bizi bekliyor. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum bizi de yavaşlattı ama piyasa yavaş yavaş açılıyor. Yakın zamanda açılacak şubelerimizden biri var ki onun için çok heyecanlıyız: İlk yurtdışı şubemiz 1453 Osmanlı Kuveyt. Hazırlıklarda finale gelmek üzereyiz. Bu arada Isparta ve Aydın şubelerimiz de inşaat halinde. Kısa bir süre içinde onlar da açılacak. Kısacası şehzadeler kentinde başladığımız hikayemizi tüm dünyaya yaymakta hayli iddialıyız! 

·       Biraz da İK süreçlerinize değinmek isteriz, işe alımda genç istihdamı destekliyor musunuz? İş hayatına başlayacak geçlere yönelik tavsiyeleriniz neler olur?

Tabii ki, yeni kuşağa istihdam için yer açmaya çalışıyoruz. Bazı şirketlerde neredeyse 4 nesil bir arada çalışıyor. Kuşak çatışması olmamasına da özen gösteriyoruz.

Gençlere tavsiyem; iş ne olursa olsun en özenli şekilde çalışmaları. Elinizden gelenin en iyisini yapmak sizleri bir yere taşıyor. Ayrıca mülakata giderken CV doldurmak ve yanında getirmekJ, görüşmeye vaktinde gelmek ve uygun giyinmek çok önemlidir. Sorumluluğunun bilincinde olarak adayın katılamayacağı görüşme için de firmayı bilgilendirmesi kişinin firma gözünde değerini arttırır. 

·       Sizce İK’nın dijitalleşmesi konusunda ne seviyedeyiz? Şirketinizde yapılan dijital İK uygulamalarından örnek verebilir misiniz? 

İnsan kaynakları departmanlarının rolü artarak şirketlerde daha çok yer almaya başladı. Dijitalleşmenin çok hızlı olmasını beklemek gerçekçi değildir. Çalışanların sisteme ne kadar uygun olduğu da önemli bir nokta. Kurumumuzda, kullanmış olduğumuz portalımızda gerekli adımları atıyoruz. Bu konu, çalışanların rutinden sıyrılıp farklı bir değer katma yolunda ilerlemelerini sağlayacaktır.Personel seçme yerleştirme noktasında herkesin dijitalleşmesi iş akışını ve kişilere ulaşılabilirliği arttıracaktır. İK’nın dijitalleşmesinin şirketlere zaman tasarrufu ve doğru kişiye ulaşma noktasında artı fayda sağladığı aşikar. Bu sebeple Secretcv gibi profesyonel ve geniş aday havuzu bizim için de sektör için de çok değerli. Aynı zamanda İK’nın dijitalleşmesi noktasında sosyal medyayı uygun kullanmak da personel arayışında markalara faydalı olacak noktaların başında geliyor.  

·       Şirketler için çok önem taşıyan eğitim süreçlerini siz nasıl yönetiyorsunuz? 

Eğitim her kurumun önem verdiği, vermesi gerektiği özel bir alan. Genel Merkez çalışanları da şube çalışanları da eğitim süreçlerinden geçiriliyor. Özellikle franchise sektöründe en hayati süreç, şube açılışlarından hemen önceki ve hemen sonraki süreçtir. 1453 Osmanlı’da operasyon ekibimiz, şubenin doğru kimlikle açılabilmesi, açıldıktan sonra da markaya yakışan bir hizmet anlayışıyla müşterilerle ilgilenebilmesi konusunda şube personellerimizi eğitiyor. Hayat boyu öğrenme üzerine eğitimler de veriyoruz. Şube personellerimize marka algısı hakkında eğitimler verip farkındalık uyandırıyoruz. Hatta görme engelli misafirlerimiz için Braille alfabesiyle hazırladığımız Işık menümüz hakkında bilgilendirme yapıyoruz. Görme engelli misafirlerimizin şubelerimizde kaliteli hizmet alabilmesi adına personellerimizi eğitiyoruz.

 

‘’Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir.’’ – Mustafa Kemal Atatürk.


Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver