Röportajlar

Bersay İletişim / Tolga Yücel: Entelektüel Katma Değer Üretimi, Çalışanlarımızın Motivasyonunu Sağlıyor
Bersay İletişim / Tolga Yücel: Entelektüel Katma Değer Üretimi, Çalışanlarımızın Motivasyonunu Sağlıyor

İnsan ilişkilerinde özellikle kıymet üzerinde durmanızın sebebi nedir?

Bersay’ın belki birçok konuda yenilikçi ve öncü anlayışından söz edebiliriz. Ama siz en fazla hangilerini önemsiyorsunuz, derseniz, bunların arasında mutlaka insan kaynakları kavramını insan kıymetleri kavramıyla değiştirdiğimizden söz etmek isterim. Bildiğiniz gibi bu fonksiyon başlangıçta "personel yönetimi” olarak tanımlanıyordu. Buradan insan kaynaklarına geçildi. Bersay’ın insan kaynağını "kıymet" olarak tanımlamasının altında, çalışanın entellektüel boyutunu dikkate alması yatıyor. İnsanın hangi pozisyonda olursa olsun çalışma hayatı boyunca sürekli eğitime ihtiyaç duyuyor olması hareket noktamızı oluşturuyor. Kıymet yönetimi anlayışımız kapsamında, üç alana yatırım yaparak, çalışan memnuniyetini yüzde 100’e çıkarmayı hedefliyoruz. Çalışanlarımızda, 'değişim' konusunda katılım ve kararlılığı artırıyoruz, çalışanlarımızın iş süreçlerindeki 'verimliliğinin' artışı şirketin karlılığına doğrudan etki yapan bir faktör. Entelektüel katma değer üretimi, çalışanlarımızın motivasyonunu sağlıyor.

 

Kendine güvenen, ne istediğini bilen, kararlı, gelişime açık, hedefleri olan, kendine ve diğer insanlara saygı duyan doğru kişileri kurumumuza kazandırmak, etkinlik ve verimlilik ile üstün başarı gösterenleri ortaya çıkarmak, artı değer katanları ödüllendirmek, kariyer planları ile başarıyı desteklemek, eğitim ve gelişimi çalışma sisteminin ayrılmaz bir parçası olarak devam ettirmek ve çalışanlarımıza bir ‘kıymet’ olma duygusunu hissettirerek çalışan memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak, İnsan Kıymetleri politikamızın özünü oluşturmaktadır.

Sürekli değişim içinde bulunan toplum dinamiklerinde artık, insana öncelik veren, yenilikçi – yaratıcı ürün ve hizmet modüllerini pazara sürebilen ve bütün bu işleri yönetip yürütebilecek insan kıymetlerine sahip olan kuruluşlar, sürdürülebilir bir varoluş nedeni ve rekabet gücü yakalayabilirler…”

İnsan kıymetleri politikanızda özellikle değişim konusuna önem veriyorsunuz. Değişim konusunun üzerinde durma nedenleriniz nedir?

Bersay İletişim Grubu, bilgili, becerikli, inovatif, çağdaş, edep ve adap sahibi, mesleğinin erbabı insan kıymetleri bulunan, bağlantıları güçlü, dinamik, ilkeli, lider bir danışmanlık hizmeti şirketidir. Dünyanın küreselleşmesi, iletişim teknolojilerinin hızla değişmesi, yeni bilgilerin edinilmesini, değişen dünyanın anlaşılması ve kültürel kodların çözümlenmesi gerekliliği ile çağa ayak uydurmak ve sektörün getirdiği yeniliklere uyum sağlamak amacıyla değişime çok önem veriyoruz. Yaklaşık 23 yıllık tecrübemizle hizmet verdiğimiz sektörde, değişimleri yakından takip etmek, değişimi doğru şekilde yansıtmak ve buna öncülük etmek bizim için çok değerli.

2013 yılında 3 ayaklı gelişim sistemimizi oluşturduk. Pazarın yapısını dikkate alarak 13 uzmanlık alanı, 12 endüstri ve network ağıyla farklılaşmaya devam ediyoruz. Bu değişimin temel amacı tüm paydaşlarımızın mutluluğunu ve pazar liderliğimizin sürdürülebilirliğini sağlamaktır. Türkiye’nin en geniş ve en etkin entegre iletişim ağını kurduk ve Bersay Network ile 'İş'in Ehli' sloganıyla yola çıktık. Türkiye çapında iletişim alanında danışmanlık ve ajans hizmeti veren birey ve kurumların katılımıyla oluşturduğumuz "Bersay Network ile stratejik ortaklık anlayışı geliştirdik ve büyüyerek yolumuza devam ediyoruz. Şimdi uzmanlaşmış kadromuzla, dinamik yapımızla yeni coğrafyalara da ulaşıyoruz. Bersay olarak, gurur duyduğumuz bu oluşumun ve iletişim sektöründe verdiğimiz hizmetin Türkiye’de ve uluslararası pazarlarda, evrensel iletişim anlayışını yerel kültür ve değerlerle birleştirerek entegre iletişim hizmetleri sunarak ilklere imza atmaya devam ediyoruz. Bersay Network bünyesindeki tüm şirketlerin ürünleri, kaynakları, uzmanları, ilişkileri otomatik olarak faydaya dönüşebilecek bir yapıda olacak. Önümüzdeki dönemde, daha dinamik, yargılamayan, daha uzman ve daha sonuç odaklı, daha esnek ve yenilikçi, alçakgönüllü, karşısındakinin duygularını paylaşan, yakınlaştıran, herkese ve her yere yakın bir Bersay olarak çatışmadan çalışmaya, çok çalışmaya devam edeceğiz.

Bize geliştirdiğiniz webinar sisteminden bahsedebilir misiniz? Bu sistemde eğitimde ne gibi avantajlar sağlanıyor?

Webinar, internet üzerinden sesli ve görüntülü eğitim, toplantı ve sunumlar yapabilmemize olanak sağlayan bir yöntemdir. Cisco WebEx ile alt yapımızı kurduk. Günümüzde zaman herkes için çok önemli. Yoğun iş tempomuz içinde bir yerden bir yere ulaşmak, toplantı yoğunluğu, seyahat, trafik gibi faktörleri de göz önünde bulundurduğumuzda eğitim ve seminerler gibi bir takım aktiviteleri ertelemeye başladık. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla Bersay İletişim Enstitüsü Webinars programını geliştirdik. Katılımcıları bulundukları yerden başka bir yere giderek zaman ve enerji maliyetini ortadan kaldırıyoruz. Masalarının başından ayrılmadan, istedikleri eğitime katılma, soru-cevap bölümünde yazılı olarak sorularını sorma ve cevaplarını alma imkanı sunuyoruz. Konuşmacı sunumunu yaparken, katılımcı ekranın sağ tarafındaki chat alanını kullanarak konuşmacıya sorularını yönlendirebiliyor, konuşmacı da mesajınızı görerek anında yanıt verebiliyor. Webinar üzerinden eğitime katılım çok kolay bir yöntem. Eylül ayı itibariyle başlayacağımız seminerlere katılımcılar www.bersayenstitu.com.tr/webinars sayfasına giriş yapıp, katılmak istediği eğitimi seçerek, kayıt ve ödeme yaparak katılabilecek. Web Eğitimden bir gün önce e-posta adreslerine katılımla ilgili bilgilendirmeler gönderilecek. Eğitimden 15 dakika önce e-postadaki linke tıklayıp karşınıza çıkan sayfadaki "Join” seçeneği tıklarsanız, otomatik olarak webinar eğitimine girilebileceksiniz. Katılımcıların bilgisayarlarına hiç bir program kurmalarına gerek yok. Gerekli ayarlar otomatik olarak web sayfası aracılığıyla yapılacak. Sistem sadece tüm web uygulamaları için gerekli olan ve birçok bilgisayarda var olan Adobe Flash ve Java eklentisini istemektedir. Hazırladığımız eğitim programlarının dışında bünyemizde bulunan eğitmenler ile kurumlara özel içerik ve paketler de oluşturacağız. Örneğin bir banka, bölge müdürlerine yönelik bir eğitim yapmak istediğinde webinar üzerinden bunu gerçekleştirebileceğiz. Bu da hem zaman hem de maliyetler açısından kurumlara fayda sağlayacak bir hizmet olacak.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver