Röportajlar

Sun Holding / Deniz Üngör Köksal: Çalışanlara Yapılan Yatırımı Destekliyoruz
Sun Holding / Deniz Üngör Köksal: Çalışanlara Yapılan Yatırımı Destekliyoruz

İnsan kaynakları olarak çalışanlarınızın eğitimi için özel bir planlama yapıyor musunuz?

İş dünyasında olabilecek durumları önceden görüp önlemlerini alanlar, yani proaktif olanlar, rekabet edebilirliklerini koruyabiliyor. Bu yaklaşımı benimseyen Sun Grubu olarak çalışanlarımızın eğitimi temel çalışma konularımız arasındadır. Fırsatları görebilen ve değerlendirebilen bir iş gücü yaratmak için eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle (mentorluk/koçluk sistemleri) kendi kendini yöneten ve problemleri yerinde çözen ekipler oluşturduk. Sun Grubu olarak çalışana yapılan yatırımın en doğru yatırım olduğu görüşüyle ihtiyaçlar doğrultusunda eğitimler düzenlemekteyiz. Grup şirketlerinden, Ekoten ve Sun Tekstil’de eğitim departmanı ile çalışanlarımıza oryantasyon eğitimleri veriyoruz. Jimmy Key mağaza çalışanlarımızı da bu yapıya dahil ederek, tüm eğitim çalışmalarını Sun Grubu Akademi altında topladık.

Ekoten Tekstil, iç süreçlerini hatalardan arındırıp mükemmel hale getirerek istatistiksel analizler ve verilere dayalı karar verme araçlarının kullanımına imkan sağlayan yönetim modeli 6 Sigma’yı benimsemiştir. Bünyesinde bulunan uzman kara kuşak, kara kuşak ve yeşil kuşakların yaptıkları projeler sonucunda; süreç iyileştirme ve tüm organizasyonda kültürel değişim yaratmıştır.

Eğitimcinin eğitimi programına katılan uzman eğiticilerden eğitim alan çalışanlarımız belirli başarı kriterlerini geçmesi sonucunda iş başı yapar.

 

Geniş çalışan profilimizi güçlendirmek amacıyla şirket içi ve dışı eğitimlere sıklıkla yer vermekteyiz. Grup bünyesinde açık kapı politikası uygulanmaktadır. Bu politikanın İnsan Kaynakları tutumlarına da olumlu yansımaları göz ardı edilemez. Benimsenmiş olan açık iletişim çalışanlarımızla bizim aramızda kurulan bağı güçlendirdiği gibi ilerlememize ve başarımıza en büyük katkıyı sağlan iç dinamiğimizdir.

En çok hangi alanlarda iş gücü ihtiyacınız oluyor? Bu süreçlerin planlaması ve yürütülmesi nasıl gerçekleşiyor?

Tekstil sektöründe çeşitli mühendislik ve pazarlama alanlarında çalışacak adaylara ihtiyaç duymaktayız. Geleceği planlama adına yetenekli gördüğümüz adayları grubumuza dahil ediyoruz. Çalışanlarımızın kariyer yönetimlerini planlayıp, gerekli eğitim programları ile ileride oluşabilecek açık pozisyonlara hazırlıyoruz. Seçim aşamasından başlayarak titizlikle yürüttüğümüz işe alım sürecinde adayların iş tanımına göre teknik bilgi ve yabancı dil düzeylerini inceliyoruz. İncelemenin sonunda uzun süreli oryantasyon programları uyguluyoruz. Yeni işe başlayan çalışanlarımızın oryantasyon programlarını; insan kaynakları departmanımız, eğitimcinin eğitimini almış uzman eğitim kadromuz bir araya gelerek hazırlamaktadırlar.

Ayrıca ihtiyaç duyduğumuz teknik çalışanlarımız için üniversiteler, yüksekokullar ve meslek liseleri ile dirsek teması halindeyiz. Gerek İzmir’de gerçekleşen gerek çevre illerde gerçekleşen üniversite kariyer günlerine katılıp genç ve yetenekli arkadaşlarımız ile tanışma fırsatı yakalıyoruz. Bünyemizde staj yapan öğrencileri öncelikli olarak değerlendirip stajlarından sonra iş teklifinde bulunabiliyoruz.

Sun Holding olarak sosyal medyada gerçekleştirdiğiniz/gerçekleştireceğiniz projelerinizden bahseder misiniz?

Sun Grubu bünyesinde kumaştan, konfeksiyona, teknik tekstilden hızlı modaya kadar geniş bir hizmet üretim kapasitemiz var. Son tüketiciyi hedeflemiş olan markalarımız şimdilik perakende moda sektöründe faaliyetlerine devam eden Jimmy Key ve kozmetik tekstil ürünlerini tüketicisiyle buluşturan PureNature’dır. Her iki markamız için de günümüzün gereği sosyal medya enstrümanlarını aktif olarak kullanıyoruz. Mağazadan sonraki tüketiciyle kurulabilecek en yakın temas noktasının sosyal medya platformları olduğuna inanıyoruz.

 

Marka bilinirliğine olduğu kadar sadakatine de büyük katkısı olacağını düşünerek Jimmy Key ile geçen yıl "Self Art”projemizi başlattık. Sosyal medya üzerinden bağlantıya geçtiğimiz hedef kitlemiz ile 2013 Yaz Koleksiyonu fotoğraf çekimini gerçekleştirdik. Çekimden elde edilen kareler ‘Self Artist’ şeklinde adlandırdığımız katılımcılarımızın kendi kişisel sayfalarında ve Jimmy Key ana sayfasında yayınlandı. En beğenilen Self Art kombini sahibi yine takipçiler tarafından oylanarak belirlendi ve ödüllendirildi. Projemiz, hem hayran sayfamızın takipçi sayısına, hem de satışlarımıza olumlu yönde yansımıştır. Yeni koleksiyon çekimlerimizin tekrarlanması yönünde büyük talep de aldık. Jimmy Key olarak Self Art kavramını sahipleniyor ve önümüzdeki dönemlerde farklı uygulamalar ile tüketicilerimizle buluşturmak üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver