Röportajlar

Doğa Koleji / Uğur Gazanker: 2013 Yılında, 2013 Yeni Öğretmen
Doğa Koleji / Uğur Gazanker: 2013 Yılında, 2013 Yeni Öğretmen
Doğa Koleji olarak yeni kampüsler açmayı planlıyorsunuz. Yeni açılacak okullar nerede olacak? Anadolu’ya yatırım yapma planınız var mı?

Eğitimde kaliteyi tüm Türkiye’ye yaygınlaştırma hedefiyle 2013-2014 eğitim öğretim dönemine 34 yeni kampüs açacağız. Bu kampüslerden 22 tanesi İstanbul’da olacak; 12 tanesi de Anadolu da olacak. İstanbul dışında; İzmir, Ankara, Adana, Gaziantep, Antalya, Kayseri’de de yeni kampüsler açıyoruz. İstanbul’da ise Anadolu yakasında Acıbadem, Çamlıca, Ataşehir’de 2 adet, Çekmeköy, Sancaktepe kampüslerini açıyoruz. Avrupa yakasında ise; Şişli, Batışehir, Bahçelievler, Başakşehir, Halkalı Esenyurt, Hadımköy ve Gaziosmanpaşa kampüslerimiz açılacak. Tabi bunlar sadece yeni açacağımız kampüsler. Toplam kampüs sayımız şuan 52’ye ulaştı. Yeni açılacak kampüslerimizle birlikte toplam kampüs sayımız 86’ya ulaşacak. 2014 projeksiyonumuzda toplamda 100 kampüs, 80 bin öğrenci ve 7.500 öğretmen yer alıyor.

Yeni eğitim döneminde kaç kişiye istihdam sağlamayı hedefliyorsunuz?

Yeni açılacak 34 yeni kampüs için konuşacak olursak; Doğa Koleji’nin 2013-2014 yılındaki istihdam planının sloganı, "2013 yılında, 2013 yeni öğretmen sözleşmesi”. Bunun dışında tabi ki, idari kadro da dâhil olmak üzere yan alanlar ve destek birimleri için de kadrolar oluşturacağız. Toplamda yaklaşık 4 bin 8 yüz kişilik bir istihdam sağlamayı planlıyoruz. Bu şekilde mevcut öğretmen sayımız 5 binin üzerine çıkarken, toplam personel sayımız yaklaşık 8 bin 6 yüze ulaşacak. Yeni sözleşme projeksiyonumuzun yaklaşık olarak yüzde 55’ini tamamladık. Diğerleri için görüşmelerimiz aralıksız sürüyor. Önümüzdeki bir iki hafta içinde kampüslerimizdeki tüm akademik personel istihdamını gerçekleştirmiş olacağız. Bu büyüklükteki bir yapının işe alım süreçlerini, eğitim ve gelişim programlarını, organizasyonunu kurgulamak, yönetmek ayrı bir özen ve profesyonellik istiyor. Kurumsal İK yapımızı buna göre oluşturduk. İnsan Kaynakları politikalarımızı ve uygulamalarımızı yenilikçi ve profesyonel bir şekilde uyguluyoruz.

Öğretmen alımlarınızda özellikle dikkat ettiğiniz noktalar neler? Öğretmenlerinize sunduğunuz yan haklar ve imkanlardan bahsedebilir misiniz?

Doğa Koleji, anaokulundan liseye kadar eğitim veren bir özel okul. Yeni açacağımız kampüslerimizde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise de olacak. Dolayısıyla, tüm branşlardan öğretmen istihdam edilecek. Ancak anaokulu öğretmenliği, sınıf öğretmenliği ve İngilizce öğretmenliği gibi branşlar diğerlerine göre sayıca daha fazla olacak. Doğa Koleji öğrencileri her zaman en iyileri hak ediyor. Bu nedenle bizler doğru ve yetkin çalışan profiline göre kriterlerimizi belirliyoruz. Öğretmen işe alım kriterlerimizin temelinde, "Huzurlu, mutlu kendisiyle ve çevresiyle barışık, üretken insanlar başarılı ve verimli olur” düşüncesi yatıyor. Bu nedenle dinamik, durağanlık ve karamsarlıktan uzak, kendisini, öğrencilerini ve ekip arkadaşlarını motive edebilen, gergin ortamlara izin vermeyen, kaliteli, istikrarlı sonuç odaklı bir ekiple birlikteyiz, bu profili devam ettirme gayretindeyiz. Alanında tecrübeli, eğitimi ve kalifikasyonları ile kurumumuzun kalite standartlarına uyum sağlayan kişilerle çalışıyoruz. Tabi ki referans bizim için çok önemli. Ayrıca, öğretmenlerimizin ve diğer çalışanlarımızın kişisel gelişimini, teknolojiye yatkınlığının artırılmasını da önemsiyor ve destekliyoruz. Doğa Koleji olarak yeni başlayan akademik personelimizi, eğitimde kullandığımız teknolojilere ve Doğa konseptli Eğitim ile t-MBA modelimizin öğretimine yönelik eylül ayında tekrar ortak akıl toplantıları kapsamında zümre eğitimlerine alacağız. Çalışanlarımıza cep telefonları ve internet üzerinden eğitim verebilecek şekilde hayata geçirdiğimiz Doğa Akademi uygulamaları ile öğretmen ve çalışanlarımızın, değişen ve gelişen eğitim dünyasına, yeni teknolojik uygulamalara kolayca adapte olmalarını, kendilerini sürekli geliştirmelerini sağlıyoruz. Öğretmenlerimize yönelik eğitimlerde, klasikleşmiş salon eğitimleri anlayışı yerine ortak akıl toplantıları olarak isimlendirilen formatta, moderatörlük nasıl yapılır, oyun oynatma yöntemleri, takım yönetimi, iletişim, problem çözme gibi onlarca başlık paylaşılıyor. "Doğa Akademi” bünyesinde yürüttüğümüz "Öğretmen ve Yönetici Geliştirme Programları” ile hem yeni başlayacak olan öğretmenlerimizi hem de yöneticilerimizi iç eğitimlere tabi tutuyoruz. Bu eğitimleri sadece yeni başlayan öğretmen ve yöneticilerimize değil, periyodik olarak tüm kadromuza uyguluyoruz. Ayrıca çalışanlarımızın dönemsel performans değerlendirmelerini yaparak kendilerini geliştirmeleri ve kuruma katkılarını artırmaları için yurtdışı eğitim ve değişim programları uyguluyoruz.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver