Röportajlar

GLOBAL EĞİTİMLERE GEÇEREK EĞİTİMLERİMİZİ BİR ADIM İLERİYE TAŞIYORUZ...
GLOBAL EĞİTİMLERE GEÇEREK EĞİTİMLERİMİZİ BİR ADIM İLERİYE TAŞIYORUZ...

2007 yılından itibaren hızla büyüyen Atasun Optik; çalışanlarına verdiği önem ve eğitimlerle ön plana çıkıyor. Çalışanlarının cep telefonlarından bile ulaşabilecekleri eğitimlerle kendilerini geliştirmelerine ilk günden itibaren başladıklarını söyleyen Atasun Optik İnsan Kaynakları Direktörü Beste Şirin Petekçi, online ortamda yaptıkları performans değerlendirme ile de kariyer planı sunduklarını ekliyor.

Sektörünüze kazandırdığınız yeni insan kaynakları uygulamalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Hızlı gelişen bir şirket ve ekip olarak sektöre renk katan birçok uygulamamız var. Atasun Optik’in tüm çalışanlarının ücret bordrosu, izin talepleri, performans raporları gibi birçok kişisel bilgiye erişebildiği bir online platformumuz var. Türkiye’nin her yerindeki çalışanımız tek tıkla tüm bilgilere erişebiliyor. Yeni takım arkadaşlarımızı ofisteki ilk günlerinde ufak sürprizlerle karşılıyor, onlara "Gözlem” olarak adlandırdığımız sıkı bir oryantasyon programı uyguluyoruz. Atasun Akademi e-öğrenme platformumuz sayesinde tüm çalışanlarımız eğitimlere cep telefonundan bile erişiyor, emin ve hızlı adımlarla işinde uzmanlaşıyor.  Çok yakında eğitimleri bir adım öteye taşıyıp tüm GrandVision markalarında geçerli olacak global eğitimleri devreye alacağız.

Yetenek yönetimi ve performans yönetimi sistemlerini nasıl uyguluyorsunuz?

Şirketimizde performans değerlendirme sürecini tüm kullanıcıların rahat erişebileceği online bir sistem üzerinden yürütüyoruz. Bu sistemde tüm çalışanlarımızı kapsamlı şekilde değerlendirmek adına %70 iş sonuçları, %30 kişisel yetkinlikler üzerinden hareket ediyoruz. Objektif ve çok yönlü bir değerlendirme yapabilmek için kişi kendisini ve yöneticisini değerlendirirken, yöneticisi de kişiyi değerlendiriyor. Bunun sonucunda tüm değerlendirmelerin ortaya çıkardığı bir performans puanı oluşuyor. Değerlendirme sonuçlarından beslenerek ekibimize kariyer ve gelişim planları sunuyoruz.

Atasun Optik sektöründeki önemli işveren markalarından biri, bunu sağlamak için nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz?

Atasun Optik olarak birçok lise ve üniversite ile işbirliği halindeyiz. Optisyenlik eğitimi veren Meslek Yüksekokullarına hem ziyaretler gerçekleştirip sektörü ve çalışma hayatını öğrencilere tanıtıyor, hem de onlara eğitimlerinde kullanabilecekleri ekipman desteği sağlıyoruz. Buna ek olarak şirketimizin tüm departmanlarında lise ve üniversite stajyerlerine her yıl imkan sağlayıp, kariyerlerine bizimle adım atmaları yönünde destek veriyoruz. Bugün birçok eski stajyerimiz tam zamanlı olarak kariyerine Atasun Optik’te devam ediyor. Yeni uygulamalara geçerken şirket içi yaptığımız anketler, Çalışan Memnuniyeti Anketleri ve fikir yarışmaları ile ekibimizin görüşlerini alıyor; onlara sürpriz etkinlikler düzenleyerek ikramlarda bulunuyoruz.  Sosyal medya hesaplarımız üzerinden yaptığımız çalışmaları geniş kitlelerle paylaşıyoruz.

Gelecek dönemde hayata geçireceğimiz İK projelerinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Yakında e-öğrenme sistemimizi global platforma taşıyoruz. Bunun için GrandVision grubunun 44 ülkesini temsil etmek üzere 6 kişilik uluslararası bir proje ekibi kurduk. Grubumuzdaki tüm kariyer basamaklarını ve bu basamakları destekleyici tüm eğitim süreç ve içeriklerini proje grubu olarak birlikte hazırlıyoruz. Projenin 1,5 yıl sürmesini hedefliyoruz, projeyi tamamladığımızda tüm GrandVision markalarında aynı kariyer ve eğitim süreçleri uygulanacak, aynı eğitim içerikleri takip edilecek. Uzmanlığımızı hem teknik anlamda hem de yetkinlik anlamında çok daha güçlü seviyeye ve ortak bir standarda ulaştırmış olacağız. Türkiye’de ziyaret ettiğiniz bir Atasun Optik mağazasından aldığınız hizmetin kalitesini ve standardını tüm GrandVision markalarında Fransa’dan Hollanda’ya, Almanya’dan Rusya’ya 44 ülkede yaşayabileceksiniz. Bu projeleri yürütürken bir yandan yeni projeler üreterek kendimizi yenilemeye devam edeceğiz. 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver