Deprem Öncelikli İş İlanları Deprem Öncelikli İş İlanları

Toshiba Medical Systems Corporation / Mr. Satoshi Tsunakawa: Japon Kültüründe Aidiyet Üst Düzeyde

Kariyer Rehberi

Toshiba Medical Systems Corporation / Mr. Satoshi Tsunakawa: Japon Kültüründe Aidiyet Üst Düzeyde
İK uygulamaları açısından merkeze ne kadar bağlısınız?

Benim başkanlığını yaptığım Toshiba Medical Systems Corporation (TMSC), holding şirketi olan Toshiba Corporation’ın alt şirketlerinden biridir. Türkiye’de satın aldığımız Toshiba Turkey Tıbbi Sistemler A.Ş. (TMST) bundan böyle TMSC’ye bağlı çalışan bir şirket olarak finans ve operasyonel konularda global Toshiba ailesinin bir üyesi olacaktır. Yerel bazı seçimler TMST’nin kendi tasarrufunda kalacaktır. Örneğin bazı İK uygulamaları bunlardan biridir. İşe alım ve işten çıkarım kararları TMST yönetimine ait olacaktır. Ücret politikası ve performans değerlendirme süreçleri TMST yönetimi tarafından planlanacaktır. Örneğin herhangi bir pozisyonun ücreti global rakamlardan ziyade Türk pazarının referansları temel alınarak tespit edilecektir. Türk kanunlarına göre kurulmuş bir Anonim Şirket olarak Türk İş Hukuku mevzuatına bağlı olacaktır. Bununla birlikte Japon vatandaşı bir Genel Müdür Yardımcısı aracılığı ile ana şirketle her konuda koordinasyon sağlanacaktır.

Tıbbi Görüntüleme sistemlerindeki son gelişmeler medikal sektöründe istihdam artışı sağlayacak mı?

Genel olarak Tıbbi Görüntüleme Sistemleri, özel olarak Ultrason sistemlerindeki teknolojik gelişmeler daha hızlı, daha güvenilir ve daha fazla organa yönelik teşhis imkanlarının artışını sağlamaktadır. Bu yüzden Tıbbi Görüntüleme Sistemlerine talep artmakta, daha yaygın bir hizmet olarak yurt geneline yayılmaktadır. Bu cihazları kullanan Radyografi teknisyenlerine olan ihtiyaç artmaktadır. Ayrıca bu cihazların bakım ve servis hizmetlerinde çalışan mühendis, teknisyen talebi artmaktadır. Üniversitelerde lisans veya lisans üstü olarak Biyomedikal Mühendislik programları mevcuttur.Yerli üretimin artışına paralel olarak üretim hattındaki işçi istihdamı artışı da olacaktır.

Çalışanların bağlılığı ve bu konuda yöneticilere düşen roller konusunda neler düşünüyorsunuz?

Genel olarak Japon kültüründe çalışanların işyerine, işyerinin de çalışanlara bağlılığı üst düzeydedir. TMST çalışanlarının önemli bir bölümü 8 ila 15 yıldır burada çalışıyorlar. Bizim gibi satış ağırlıklı bir şirkette müşterilerin çalışanlarla şirketi/markayı özdeştirmesinin özel bir anlamı olduğunu düşünürüm. Elbette usta bir yönetimle bu işi başarabilirsiniz. Çalışan aidiyetini sadece uzun süreli iş akitleri, bağlayıcılığı olan sözleşmelerle sağlayamazsınız. Sadece yüksek gelir olanaklarıyla da açıklayamazsınız bu durumu. İki taraflı bir memnuniyet, huzurlu bir çalışma ortamı ve motivasyonun sonucunda bu aidiyet oluşur.

Sağlık sektöründe gerçekleştirdiğiniz seminerlerin çalışan kişisel gelişimine etkisini ölçebiliyor musunuz?

Çalışanlarımızın kişisel ve kurumsal gelişimine yönelik olarak sürekli iç eğitim faaliyetlerimiz vardır. Bunların bir kısmı yöresel, bir kısmı bölgesel ve önemli bir kısmı küresel olarak yapılmaktadır. En büyük küresel eğitim faaliyetimiz, Nasu-Japonya’ki fabrika kompleksimizin içinde yer alan eğitim binamızda yapılmaktadır. Son kullanıcıya yönelik veya sağlık sektörü profesyonellerine yönelik kongre ve benzeri eğitim faaliyetlerinin yeni teknikleri ve teknolojik gelişmeleri bizzat takip edebilmeleri açısından son derece yararlı olduğunu düşünüyorum. Her sene Chicago’da düzenlenen Kuzey Amerika Radyoloji Kongresi (RSNA) bizim sektörümüz için çok önemlidir.

Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim