Röportajlar

Vestel / Semih Süslü: Vestel City’de 14 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyoruz
Vestel / Semih Süslü: Vestel City’de 14 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyoruz
Vestel’in MT ( Yönetici Yetiştirme) programından bahseder misiniz? Program gençlere neler sunuyor?

Üniversiteden yeni mezun genç yetenekleri geleceğin yöneticileri olarak yetiştirmek için bu yıl MT (Yönetici Yetiştirme) programının dördüncüsünü başlattık. Bugüne kadar düzenlediğimiz üç MT programıyla 79 üniversite mezununa yönetici adayı olarak iş imkânı sunduk. Özyeğin Üniversitesi’nin akademik desteğiyle yürüttüğümüz MT programı dâhilinde, pek çok aşamadan geçerek Vestel bünyesine katılan genç yetenekler işe girdikleri günden itibaren 4 aylık teorik eğitim alacaklar. Gençler, teorik eğitimlerini takiben tüm Vestel şirketlerini kapsayan 2 aylık bir staj döneminden sonra görevlerine başlayacaklar. Vestel MT programında yer almak isteyen adayların üniversite giriş sınavında ilk 5000’in içinde yer almış, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden mezun gençler olmasını bekliyoruz. Elektrik, elektronik, bilgisayar, makine, endüstri, kimya, uçak, işletme mühendislikleri öncelikli olmak üzere, tüm mühendislik branşları ile işletme, ekonomi ve uluslararası ilişkiler bölümü mezunlarının programa başvurularını değerlendiriyoruz. Vestel MT programı için iletişim yeteneği ve özgüveni yüksek, analitik düşünme, problem çözme yeteneği gelişmiş adaylar arıyoruz. Başvuruları kabul edilen adaylar, İngilizce ve genel yetenek sınavları ile kişilik envanteri uygulamalarını başarıyla tamamlayanlar insan kaynakları mülakatı, assessment center uygulaması ve Vestel üst yönetimi ile görüşme süreçlerine katılarak süreci tamamlıyorlar. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayan 27 aday MT programı kapsamında Vestel’de işbaşı yapacak.

Vestel Teknoloji ve İşletme Akademilerinde çalışanlarınıza ne gibi yatırımlar yapıyorsunuz? Projeniz hakkında bilgiler paylaşır mısınız?

Şirketin büyüme planları doğrultusunda insan kaynağı gereksinimini belirleme, organizasyonel gelişim haritası oluşturma, organizasyon içindeki yetenekli çalışanları keşfetmeye yönelik Yetenek Yönetimi programımızla da MT programımızın devamını sağlıyoruz. Manisa’daki Vestel Eğitim Merkezi’nde yer alan Vestel Teknoloji Akademisi’nde çalışanlara yüksek lisans ve doktora programları, teknik ve kişisel gelişim eğitimleri de sunuyoruz. Ayrıca, önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz "İşletme Akademisi” ile de çalışanlarımızın MBA eğitimlerine destek olacağız. Vestel ailesine yeni katılacak genç yönetici adaylarının, hem Vestel’i hem de sektörü en iyi şekilde kavramalarını, öğrendikleri bilgileri iş yaşamında kullanarak yeni projeler geliştirmelerini ve Vestel’e katma değer sağlamalarını amaçlıyoruz.

Türkiye’de ilk kez NationalGeographic Mega Fabrikalar’a belgeseli çıkan Vestel City’de kaç kişi istihdam ediliyor? Bu başarının hikâyesini anlatabilir misiniz?

Zorlu Holding bünyesine girdiğinde yalnızca bir televizyon fabrikası olan Vestel, beyaz eşya sektörüne yıllar önce kurduğu buzdolabı fabrikasıyla giriş yaptı. Vestel, bugün ise1 milyon metre karelik üretim alanıyla, Vestel’in Mega Fabrikalar belgesel serisine giren dünyanın ilk elektronik ve beyaz eşya firması olmasını sağlayan bir endüstri kompleksine sahip. Manisa’da bulunan fabrika kompleksimiz Vestel City ile bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlıyoruz. Gerek beyaz gerekse mavi yaka çalışanlara sunduğumuz fırsatlarla bölgede iş arayışına cevap veriyor; çevre şehirlerde üniversite eğitimini tamamlamış genç arkadaşlarımızın çalışmak istedikleri bir marka konumunda bulunuyoruz. Vestel City’de bugün toplam 14 bin kişiye istihdam sağlıyoruz.

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver