İş Hayatına Dair

ÖĞRENME KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMİ GİTTİKÇE ARTIYOR!
ÖĞRENME KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMİ GİTTİKÇE ARTIYOR!

Pandemi çalışma hayatındaki birçok geleneğe adeta "reset atarken” şirketlerin yetenekleri kazanmak ve elde tutmak için yapmaları gereken yöntemler de revizyondan geçiyor. Yeni nesil inovasyon dünyasına adapte olmanın en etkili ve en ekonomik yolu, bu güncellemenin yükünü tüm çalışanlarla birlikte omuzlamaktan geçiyor. Öğrenme kültürü kavramı işte tam bu hayati noktada iş dünyasına adeta ışık tutuyor.

 

İş yerinde bir öğrenme kültürü yaratmak, büyümeyi destekleyen, merak odaklı bir ortamı teşvik etmek demek. Bu sayede, çalışan katılımını iyileştirebilir ve yetenekleri daha uzun süre elinizde tutabilirsiniz. Ücretlendirme ve ayrıcalıkların oynadığı roller bir yana dursun, şirketler yetenekleri işe almak, elde tutmak ve üretkenliği artırmak için öğrenme kültürü oluşturmanın önemini şimdi daha çok hissediyor. Üstelik, kaliteli eğitim alan çalışanların %94’ü işten ayrılmayacağını, bulunduğu yerde çalışmaya devam edeceğini belirtiyor.

 

Öğrenme Kültürü Size Neler Sağlıyor?

 

   Verimliliği, üretkenliği, kârı ve çalışan memnuniyetini artırabilirsiniz.

   Çalışanların gözünde daha iyi ve çağdaş bir şirket izlenimi edinebilirsiniz.

   Ekibinizdeki sahiplenme ve sorumluluk duygusunu artırabilirsiniz.

   Yeniliğe ve gelişime kapı açan "bilgi sorgulama” ve "paylaşma kültürü” kavramlarını da şirketinize kazandırabilirsiniz.

   Çalışanların değişime uyum sağlamasını kolaylaştırabilirsiniz.

 

Şirketinizde öğrenme kültürü oluşturmanıza yardım edecek beş önemli yolu sizin için derledik:

 

1. Öğrenme boşluklarını ve zayıflıkları bulmak için mevcut öğrenme stratejinizi inceleyin

Hâlihazırda resmi veya gayrıresmî bir tür öğrenme ortamı sağlıyor olabilirsiniz. Ancak, kendi öğrenme kültürünüzü oluşturmaya başlamadan önce onu yıkmanız ve yeniden inşa etmeniz gerekebilir. Bunun için, çalışanlarınızın şu anda nasıl öğrendiklerini, ne öğrendiklerini ve kendilerine sağlanan eğitim materyallerini değerlendirmek gerek. Bu araştırma sayesinde kuruluşunuzun öğrenmedeki güçlü ve zayıf yönlerini belirleyebilirsiniz. Çalışanlarınız için güçlü ve etkili öğrenmeyi besleyen bir strateji oluşturmaya buradan başlayabilirsiniz.

 

2. Neye ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Bazı öğrenmeler organik (kendiliğinden) gerçekleşir. Ancak, tasarlanmış ve planlı bir öğrenme sistemine sahip olmak da önemli. Örneğin, ürün bilgisi eğitiminde, davranış kurallarında veya işe alımda, çalışanlarınızın ihtiyaç duyulan bilgiyi edinmesi için eğitimler baştan sona planlanmalı.

 

3. Konunun uzmanlarını motive edin

İşletmelerin bir öğrenme kültürü oluştururken karşılaştığı en yaygın engellerden biri öğrenme materyalleridir. Çalışanlarınıza sunmak istediğiniz pek çok bilgi var, ancak materyalleri oluşturmak büyük bir iş. Bu nedenle, konunun uzmanlarını yüreklendirmenizi ve çalışanlarınızın bilgi edinmesini sağlayacak içerikleri önermelerini ve oluşturmalarını sağlayın.

 

4. Çalışanlara ne öğrenmek istediklerini sorun

Çalışanlarınız, onlar için daha iyi bir öğrenme ortamı yaratmanıza yardımcı olabilecek bilgiye sahiptir. Bunu onlara sorun. Çalışanlarınıza nerede bilgi boşlukları yaşadıklarını, hangi becerileri öğrenmek istediklerini ve nelerin geliştirilebileceğini sorarak, ihtiyaçlarını daha iyi karşılamanın yollarını keşfedeceksiniz.

 

5. Eğitimi kolay ve erişilebilir hale getirin

Öğrenme süreçlerinin mümkün olduğunca sorunsuz ve kolay olduğundan emin olmanız gerekir. Dijital bir eğitim platformunuz varsa, kullanıcı dostu olmalı. Giriş yapmak ve eğitime başlamak zahmetsiz olmalı ve çalışanlarınız mobil öğrenme yoluyla istedikleri zaman, her yerde eğitim alabilmeli.

 

Kaynakça:

https://www.elucidat.com/blog/5-ways-to-create-a-learning-culture-in-your-organization/

https://www.learnupon.com/blog/learning-culture/

https://trainingindustry.com/articles/professional-development/creating-a-learning-culture-for-the-improvement-of-your-organization/

https://makersturkiye.com/is-yerinde-ogrenme-raporu-2018/

 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver