Röportajlar

Acıbadem Sağlık Grubu'unda kariyer gelişimi
Acıbadem Sağlık Grubu'unda kariyer gelişimi
Acıbadem Sağlık Grubu’ndan kısaca bahseder misiniz? Ne zaman kuruldu, Türkiye genelinde kaç noktada hizmet veriyorsunuz?
 
Acıbadem Sağlık Grubu, 1991 yılında hizmet vermeye başladı. 2000’li yıllarla birlikte büyüme sürecine giren grubumuz, 2009 yılında açılan İstanbul/Maslak, Adana ve Kayseri hastanelerimizle birlikte şu an Türkiye çapında dokuz hastane ve yedi tıp merkezi olmak üzere toplam 24 şubede hizmet veriyor. Önümüzdeki dönemde kademeli olarak hizmete açmayı planladığımız Beşiktaş, Eskişehir ve Bodrum hastanelerimiz ile hizmet noktalarımızın sayısı 27’ye yükselecektir.

Acıbadem Sağlık Grubu’nda çalışan personeliniz var?

Sağlık, idari ve alt işveren kadrolarımız dahil olmak üzere sekiz bin kişilik bir sağlık ordusu olarak hizmet veriyoruz. Bu sayının bin 200’ü aşkını hekimlerimizden oluşuyor..

Acıbadem Grubu’nun işe alım stratejileri hakkında bilgi verir misiniz?

İşe alım politikamız, "Doğru İşe Doğru İnsan” prensibine uygun olarak personel seçme ve yerleştirme sürecinin hatasız yürütülmesini kapsıyor.

Önümüzdeki dönemde hangi alanlarda istihdam yaratmayı planlıyorsunuz?

Sağlık kadroları başta olmak üzere bütün bölümlerimize alımlar yapıyoruz. Rakamlarla ifade etmek gerekirse,

En çok hangi branşlarda istihdam sorunu yaşıyorsunuz?

Nitelikli ve deneyimli sağlık kadrolarının temini konusunda kimi zaman kaynak sıkıntısı çekebiliyoruz. Bununla birlikte, kariyerinde ilerlemeyi hedeflemiş, mesleğini deneyimli ve nitelikli kadrolar içerisinde yer alarak yürütmede ısrarlı, kişisel gelişimine önem veren sağlık çalışanlarının Acıbadem’i öncelikli olarak tercih etmeleri bize her zaman bize avantaj sağlıyor.

Yeni mezunları işe alımda tercih ediyor musunuz?

Yıl içerisinde işe alım yaptığımız kadrolara alanında deneyimli kişileri aldığımız gibi, yeni mezun olmuş, sağlık sektöründe gelecek hedefleyen kişileri de gruba katıp Acıbadem Sağlık Grubu’nun vizyonunu ve misyonunu benimsetmek istiyoruz. Bu doğrultuda üniversitelerde Kariyer Günleri etkinlikleri düzenliyoruz. Her sene Türkiye genelinde 35–40 üniversite ziyaretimiz oluyor.
 
Kariyer Günleri’nde tanışıp işe aldıklarınız oluyor mu?

İstihdamın yüzde 40’a yakınını bu etkinlikler sırasında bize başvuran adaylarımız arasından gerçekleştiriyoruz. Öğrenciler, iş başvurusunda bulunmadan önce kurumu tanıma fırsatı buldukları için bilinçli bir tercih yapmış oluyorlar.

Çalışanlarınızın kişisel gelişimlerini arttırmak için yürüttüğünüz çalışmalar var mı? Varsa bu çalışmalardan biraz bahsedebilir misiniz?

Hizmet kalitemizi en üst seviyelere çıkartmak amacıyla eğitim programları düzenliyoruz. Yıllık periyotlarda uyguladığımız "Yetkinlik Bazlı Performans Değerlendirme Sistemi” ile çalışanlarımızın eğitim ihtiyaçlarını belirliyor, bu ihtiyaçları dikkate alarak tüm lokasyonlarımız için ayrı ayrı eğitim takvimleri hazırlıyoruz.
Eğitimlerin yanı sıra çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini arttırmak ve olumlu tutumlarının kalıcılığını sağlamak amacı ile çeşitli proje çalışmaları yürütüyoruz. Örneğin; "Gülümseten Hizmet” adını verdiğimiz proje çalışması ile çalışanlarımızda, hasta ve yakınları ile kurdukları iletişim sürecinde farkındalık yaratmayı hedefledik. Halen devam eden proje kapsamında "En İyi Öneri”, "Gülümseyen Hastane”, "Gülümseten Çalışan” Yarışmaları ile "Gizli Müşteri” ve "Gelişim Atölyesi” çalışmaları yer alıyor.
Acıbadem Sağlık Grubu olarak gelecekteki yöneticilerimizi yetiştirmek amacıyla İç Yönetici ve Dış Yönetici Adayı Gelişim Programları düzenliyoruz.
Kurum içerisinden terfi oranımız yüzde 79’dur. Özellikle yönetici pozisyonları için içeriden geçişlere öncelik tanıyoruz.

2010 yılındaki projelerinizden bahseder misiniz?
 
Acıbadem Beşiktaş Hastanemizin 2009 yılı sonu itibarıyla hizmete girmesiyle, işe alım aktivitelerimizi 2010 yılı için projelendirilen Acıbadem Eskişehir ve Acıbadem Bodrum Hastanelerine yönlendiriyor olacağız. Geleceğiniz sağlık sektöründe görmek isteyen tüm sağlık ve idari çalışanları, ismini kalite ile eş tutan Acıbadem Sağlık Grubu’nun bir ferdi olmaya davet ediyoruz.

 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver