Röportajlar

Brisa / Nilgün Özkan: Brisa İnovasyon Takımı Yenilikçi Fikirler Yaratıyor
Brisa / Nilgün Özkan: Brisa İnovasyon Takımı Yenilikçi Fikirler Yaratıyor
Çalışanlarınızın önerileri ile hayata geçirilen farklı çalışmalarınız var mı? Bu çalışmaların firmanıza geri dönüşlerinden bahseder misiniz?

Brisa’nın yenilikçi fikirlere imkan tanıyan ortam yaratma hedefiyle, ilk olarak Satış – Pazarlama ekipleri içerisinde NOVA adında bir inovasyon ekibi kuruldu. Nova’nın çalışmalarıyla satış ve pazarlama ekiplerinden fikirleri alındı ve toplanan bu fikirler değerlendirilerek, üst yönetim ile en iyi ilk 3 fikir seçildi. Bu fikirlerin 2 tanesi hayata geçirildi. Diğeri üzerinde hala çalışılmakta. Şu anda ise şirketin tamamını temsil eden yeni bir ekip kurularak "Brisa İnovasyon Takımı” oluşturuldu. Bu doğrultuda 120 fikir, 15 Çözüm, 3 Detaylandırılmış Çözüm ve 1 Prototip elde edildi. En son yapılan fikir çalışmasında ise 550 fikir toplandı. Ayrıca İzmit’te yer alan fabrikamızda inovasyon odası bulunuyor. Rengarenk, özgür hissettiren ve ilham veren bir oda olarak tasarlanan bu odanın duvarlarını da herkesin fikirlerini yazabilmesi için tahtadan yaptık. Kültürümüzde de iyileştirme yerleşmiş durumda. Çalışanlarımız bu heyecanla, hayatlarının her anında yoldaki arabaların altındaki lastikleri takip edip, sürekli fikir geliştirirler. Yaptıkları işleri daha iyi nasıl yapacaklarını sorgularlar. Dolayısıyla Nova ile başlayan ve BİT ile devam eden inovasyon sürecimizde, fikirlerini iletebilmeleri ve bu fikirlerin mutlaka değerlendirileceğini bilmeleri, inovatif fikirler üretmeleri için cesaretlendirilmeleri çok önemli.

Brisa Akademi’de Y kuşağına için hangi eğitimler veriliyor? Bu eğitimlerin iş verimliliğine katkısını nasıl değerlendirirsiniz?

Brisa Akademi ile birçok eğitim programı oluşturduk ve halen çalışmalarımıza devam ediyoruz. Eğitimlerimiz arasında, temel lastik bilgileri ve ürün bilgileri, perakende satış ve mağazacılık, teknik satış, servis bilgileri, lastik uygulamaları yer alıyor. Brisa Akademi’de müşteri memnuniyeti eğitimlerinin içeriğini zenginleştirirken, bir bilgi birikimi de sektörde ‘ilk’ olan Maslak’taki konsept mağazamızdan geliyor. Binek ve hafif ticari araçlarla ilgili lastik bakımı, montajı, satışı ve çeşitli hizmetinin verildiği mağazamız, Brisa iş ortakları ve çalışanları için bir eğitim ve öğrenim üssü olarak tam bir laboratuvar görevi üstleniyor. Burada birebir şirket çalışanlarımızla müşteri beklenti, alışveriş ve memnuniyet döngüsünü deneyimliyoruz. Şimdi yeni bir heyecanımız var; Haziran ayında İzmit’te bulunan üretim tesislerimizde Brisa Akademi için planladığımız binanın temeli attık. Çok yakında Brisa Akademi eğitimleri, üst katı da müze olan kendi binasında verilecek. Brisa Akademi’ye ek olarak, çalışanlarımıza yönelik farklı eğitim programları da bulunuyor. "Değişim, İnovasyon, İş Güvenliği, Müşteri Odaklılık, Sürdürülebilirlik, Ekip Ruhu ve Mükemmellik” gibi Brisa değerleri ve şirket kültürümüzün temaları ve mesajları üzerine kurguladığımız kişisel gelişim programları, mesleki, kalite, iş güvenliği, çevre ve grup odaklı eğitim programları da yürütmekteyiz. "Y Kuşağı” da bu bakış açımızla bizim için son derece önemli, Brisa’ya kazandırmak ve Brisalı olarak gelecek yıllara beraber iz bırakmak istediğimiz genç çalışanlarımız. Bu gruptaki orta kademe yöneticilerimizi, çok değerli olduğuna inandığımız, Brisa Koçluk ve Brisa Mentorluk programımız ile destekliyoruz. 360 derece değerlendirme ve sonrasındaki gelişim planları ile bu uygulamaların şirket iklimine olumlu yansıdığını görüyoruz.

Çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik sürdürülebilirlik ve toplumsal sürdürülebilirlik adına Brisa’da neler yapıyorsunuz?

Brisa çatısı altında yürütülen sürdürülebilirlik çalışmalarının "çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik sürdürülebilirlik ve toplumsal sürdürülebilirlik” olarak belirlenen 3 temel alana katkı sağlamasını hedefleniyoruz. Çevre politikamız gereği, üretim süreçlerimizin iklim değişikliğine, havaya, toprağa ve suya olan etkilerini kontrol altında tutmak için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bu hedef doğrultusunda ihtiyaç duyduğumuz gücü de Brisa çalışanlarının ve yönetim kadrosunun sürece tam anlamıyla katılması ve destek vermesiyle elde ediyoruz. 2009 – 2012 dönemini kapsayan 3 yıllık süre içerisinde enerji verimliliğini arttırmaya yönelik iyileştirme projelerine 1,8 milyon USD yatırım yaptık. Bu dönemde yapılan iyileştirme çalışmaları neticesinde elektrik enerji tüketiminde 23.000 MWh ve buhar ısı enerji tüketiminde 72.000 MWh tasarruf elde ederken; karbon salımında ise 78.000 ağaç dikimine eşdeğer 26.000 ton-CO2 azaltımı sağladık. Her yıl belirlediğimiz hedefler doğrultusunda ise atık miktarlarını minimize etmek için çalışmalar yürütüyoruz. 2009 yılından günümüze atık miktarlarında %56’lık bir iyileşme sağladık. En önemli doğal kaynağımız olan suyun tüketimini azaltmaya yönelik olarak da ciddi bir gayret içindeyiz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz çalışmalar neticesinde 2008 yılından günümüze su tüketiminde %42’lik bir tasarruf sağladık. Brisa olarak, üretimdeki bu çalışmalarımızın yanı sıra ürünlerimizde de daima yakıt verimliliğine katkı sağlayan çevreci bir yaklaşımı benimsiyoruz. Üretim süreçlerimizle olduğu kadar, çalışanlarımızla da çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamaya çalışıyoruz. IT departmanımızın desteğiyle onay prosedürlerimizi; satın alma, ödeme, masraf bildirimi gibi süreçlerimizdeki belge akışını mümkün olduğunca elektronik ortamda yürütüyoruz. Basılı işlerimizdeyse geri dönüşümlü kağıt kullanımına özen gösteriyoruz. Tüm ofislerimizde geri dönüşümlü atık kutularımız bulunuyor. Çalışanlarımızın bu konudaki bilincini artırmak üzere eğitimler veriyor, hem fabrikamızda hem de ofislerimizde enerjinin verimli kullanımı konusunda uyarılar içeren posterlere yer veriyoruz. Fabrikamızın kapalı ortamlarında ise, elektrikli forklift ve araçların kullanımı ve fabrika içi lojistik faaliyetlerimizin optimum verimlilik ile düzenlenmesi ile yakıt tasarrufu sağlıyoruz. Spora da katkı sağlıyoruz ve desteklemekten gurur duyduğumuz, spor kulübümüz Brisaspor ile bisiklet sporunun yaygınlaşması için çaba sarfediyoruz. Brisa yöneticileri konferanslarda konuşmacı olarak yer alıyor ve tecrübelerini ve birikimlerini paylaşmayı bir kurum kültürü olarak benimsiyor. Brisa İyileştirme Konferansları ile sektör profesyonellerini bir araya getiriyor; tecrübelerin paylaşılması için verimli bir platform oluşturuyoruz.


Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver