Röportajlar

CMC Genel Müdürü / Tolga Başarır: 7 Gün 24 Saat Hizmetteyiz
CMC Genel Müdürü / Tolga Başarır: 7 Gün 24 Saat Hizmetteyiz
Farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla işbirliği içindesiniz. 2013 yılında hizmet sunduğunuz firmalara hangi çözümleri sunacaksınız?

Türkiye’nin önde gelen, kendi sektöründe lider 80’in üzerinde iş ortağımıza çağrı merkezi ve sosyal medya hizmetleri sunuyoruz. Onların heyecan ve hedeflerine ortak oluyor, güvene dayanan bir iş modeli ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İstanbul’da üç, Malatya ve Şanlıurfa ile birlikte toplam beş ayrı lokasyonda hizmet sunuyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerinden yola çıkarak, sektörün dinamiklerini de analiz ederek hizmetlerimizi geliştiriyor, yeni projeleri hayata geçiriyoruz. Başta Tele-Satış, Tele-Pazarlama, Müşteri Hizmetleri, Tahsilat Yönetimi, Teknik Destek ve Sosyal Medya Hizmetleri olmak üzere, müşterilerimizin ihtiyaçlarına özel çözümler oluşturuyoruz. Türkiye’nin en büyük tele-satış ekibine sahibiz. 2000’in üzerindeki müşteri temsilcisi ile yılda 1.000.000’un üzerinde ürün ve hizmetin telefonda satışını gerçekleştiriyoruz. Finanstan telekomünikasyona, enerjiden otomotive kadar sektöre özel satış aktiviteleri sunuyoruz. Sosyal mecradaki kullanıcılar ile markalar arasındaki iletişimi yöneterek 360 derece CRM hizmeti de çözümlerimiz arasında yer alıyor. Telefon, sms, web, e-mail ve sosyal medya üzerinden gelen tüm istek, öneri ve şikayetleri tek bir platform üzerinden karşılayabiliyoruz. Çoklu kanal yönetimi ile müşteri veri tabanını her platformdan takip ederek 7 gün 24 saat hizmet sunuyoruz.

Turn-over’ın en sık yaşandığı bölüm olan satış için Türkiye’nin en büyük tele-satış ekibine sahip firması olarak ne gibi önlemler alıyorsunuz?

Vizyonumuz, hem çalışanlar hem kurumsal müşteriler tarafından en çok tercih edilen firma olmak. Turnover’ı azaltmak ve çalışanların sadakatini artırmak için birçok program uyguluyoruz. Müşteri temsilcileri ve idari kadrolar için gelişim programları düzenliyoruz. Sürekli eğitim ve performans yönetim sistemimizin değerlendirme sonuçlarına paralel olarak ekip arkadaşlarımıza yatay ve dikey kariyer imkanları sunuyoruz. Şirketimizdeki orta ve üst düzey yöneticilerin çoğu, zamanında CMC’de müşteri temsilcisi olarak görev yapmış arkadaşlarımızdan oluşuyor. Motivasyonu yüksek tutmak, çalışan memnuniyetini sağlamak için de etkinlikler, organizasyonlar ödüllendirme programları uyguluyoruz, ayrıca çalışma ortamlarımızın şartlarını da sürekli iyileştiriyoruz.

CMC’nin son dönem faaliyetlerinden ve hizmet bölgelerinden söz ederek, yıl sonu hedef ve beklentilerinizi aktarır mısınız?

İstanbul, Malatya ve Şanlıurfa’daki beş ayrı lokasyonda, kendi sektöründe lider 80’in üzerinde iş ortağımıza, çağrı merkezi hizmetleri sunuyoruz. Anadolu’daki yatırımlarımız ve yeni projelerimizle bu yıl yüzde 30 büyümeyi, 4 binin üzerindeki toplam çalışan sayımızı da 5 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Yeni ürün ve teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde 35 milyon TL ciroya ulaştık. Bu rakamı yılsonunda 130 milyon TL’ye yükselteceğiz. Önümüzdeki dönemde, büyümeye ve teşviklere paralel olarak Anadolu’da yeni bir lokasyon açmayı planlıyoruz. Anadolu’ya yatırım yapmanın aynı zamanda bir sosyal sorumluluk olduğu bilincini taşıyor ve bu yöndeki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Anadolu’daki çağrı merkezlerimiz gençlerimize sağladığı iş imkanlarıyla birlikte, bölgedeki pek çok işletmeye ekonomik değer yaratıyor. 15 milyon TL yatırım yaparak Şanlıurfa’da yeni çağrı merkezimizi açtık. Bununla birlikte 2009 yılında hizmete giren Malatya’daki çağrı merkezimize de yatırım yapmaya devam ediyoruz. 2009 yılında 180 kişiyle hizmet vermeye başlayan CMC Malatya Operasyon Merkezi’mizde 3,5 yıl gibi kısa bir sürede 2000’e yakın çalışan sayısına ulaştık. Böylece Malatya’nın en büyük işvereni konumuna geldik. Ayrıca, Malatya’da en çok kadın istihdamı sağlayan firmayız. Anadolu’da kadın istihdamına katkı sağlamaya büyük önem veriyoruz. Önümüzdeki dönemde de, ISS Türkiye ve CMC’nin engin birikiminden aldığımız güçle, hedeflerimizin ötesine ulaşan bir performans sergileyeceğimizi öngörüyorum.

İş hayatında başarılı olmaları için gençlere ne gibi taktikler verirsiniz?

İş hayatında başarılı olmanın en önemli kriteri tabii ki çok çalışmak. Ayrıca yapılan işi sahiplenmek, yüksek motivasyonla çalışmak, kişisel farkındalık seviyesini yükseltmek de başarıda büyük önem taşıyan noktalar. Gençlerin yetenekli oldukları alanları keşfedip, merakla ve zevkle çalışabilecekleri alanlarda uzmanlaşmaları, hedeflerini belirleyip bu hedefe ulaşmak için kendilerini nasıl geliştireceklerini düşünmeleri, yaptıkları işe değer katacak proaktif yaklaşımlar sergilemeleri başarıya hızla kavuşmalarını sağlayacaktır.


Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver