Collezione / Haydar Özkan: Yaratıcı Uygulamalar İş Başvurularını Arttırdı

Kariyer Rehberi

Collezione / Haydar Özkan: Yaratıcı Uygulamalar İş Başvurularını Arttırdı
Adayları, iş ilanlarınıza farklı bir yöntemle yönlendiriyorsunuz. Bu projenizin detaylarını dinleyebilir miyiz?

QR kodun hayatımıza girmesiyle birlikte, sınırları olmayan büyük bir dünyanın parçası haline geldik. Bugün, reklamlardan ürün kataloglarına, film fragmanlarından, e-ticaret uygulamalarına, hatta futbol maçlarında açılan pankartlara kadar QR kodun son derece yaratıcı kullanıldığı pek çok uygulama görüyoruz. Biz de, özellikle insanlar tarafından merak uyandıran bu büyük vitrini işimizde etkin olarak kullanmaya odaklandık. Markamızın temsil ettiği moda ve genç giyim algısı, özellikle mağazalarımızda "Çalıştığınız yerde giyinin, giyindiğiniz yer de çalışın” sloganıyla anlam kazanıp hazır giyim sektöründe kariyer hedefleyen potansiyel gençlerin iş başvurularına dönüşüyor. Aylar önce, mağazalarımızda iş başvurularını, klasik iş başvuru formları ile yapmaktan sıkılan adaylar için QR kodlu bir görsel tasarladık. Mağazalarımızı ziyaret eden gençler, mağazalarımızda veya merkez ofislerimizde açık iş pozisyonlarına ulaşmak ve iş başvurusu yapmak istiyorlarsa, akıllı telefonları ile üzerinde "İçeride Hayat Var” sloganı olan görselimiz üzerinde ki QR kodu okutuyorlar. Böylece onları, "Collezione Kariyer” Facebook sayfamıza yönlendiriyoruz. Şirketimizde ki açık pozisyonlara başvuruda bulunabilecekleri, çeşitli anket ve sohbet ortamlarının olduğu iş hayatına ilişkin kariyer ipuçları veren farklı bir dünyaya taşıyoruz. Diğer yandan, bu şekilde başvuruda bulunan adaylarla da iletişim içerisine girmiş oluyoruz. Gün içerisinde gelen sorulara, aynı hızla cevap vererek, kendilerini gerek açık pozisyonlarımıza gerekse şirketimizle ilgili merak ettikleri konulara ilişkin bilgilendiriyoruz. Bu uygulama aynı zamanda müşterimiz olan adaylara keyifli bir deneyim yaşatırken, kolay ulaşılabilir, zahmetsiz ve hızlı bir işe alım süreci yürütmek hem bizi hem de adayları mutlu ediyor. Artık mağazalarımızda, kasa bölgesinde vaktini form doldurmaya harcayan adaylar olmadığı gibi, merkeze gönderilmek üzere birikmiş iş başvuru formları da yok. Bir de oransal göstergelerimiz var. Görüyoruz ki bu uygulama ile ilk testlerimizi gerçekleştirdiğimiz mağazalarda %28’e varan bir başvuru artışı var. Güçlü bir işveren markası olma yolunda gerçekleştirdiğimiz yolcuğun en önemli bileşenleri; hızlı olmak, sosyal medyanın içinde olmak ve inovatif uygulamaları bir bütünlük stratejisi ile yürütmek şeklinde ifade edilebilir.

İnsan kaynakları olarak farklı ne gibi çalışmalarınız oluyor, bunun işveren markasına katkılarından bahsedebilir misiniz?

Sosyal medyada gerçekleştirdiğiniz tüm insan kaynakları uygulamalarının işveren marka algısına büyük bir hızda etki ettiği gerçeği hepimizce malum. Bugün internet kullanım oranlarının en yüksek olduğu yaş grubu olan 16-24 yaş aralığı, aslında tam da markamızın hedef müşteri kitlesiyle örtüşüyor. Diğer yandan, verilere göre Türkiye’deki internet kullanıcıları ayda ortalama 50 saatini sanal ortamlarda geçiriyor. Facebook, her 10 kişiden 4′ünün sosyalleşme aracı iken, ülkemizde saniyede 92 tweet atılıyor. Bu değerler sosyal medyanın hayatımızda ne kadar büyük bir alan kapladığının en önemli kanıtı. Bugün, güçlü bir işveren markası olma yolculuğu, en iyilerin sizinle yürümesini sağlamak adına organizasyonel anlamda da planlı bir şekilde farklılaşmanızı gerektiriyor. Bu noktada, farklı ve dikkat çeken uygulamaları sosyal medyada gerçekleştiriyor olmak bizim için önemli bir adım. Özellikle, şirketimizde gerçekleştirdiğimiz organizasyonları, sponsor olduğumuz sosyal faaliyetlere yönelik ödüllü yarışmaları, özel gün paylaşımlarını, yurt içi ve yurt dışı mağazalarımızdan haberleri ve gerçekleştirdiğimiz eğitim organizasyonlarını sürekli bu platformlardan paylaşıyoruz. Collezione olarak Facebook sayfamızla, beraber Twitter üzerinden de güncel iş ilanlarını paylaşarak sosyal medyada daha fazla yer alıyoruz. Bu platformlar, bir anlamda tüketici markası ve işveren markası kavramlarının buluşma noktası bizim için.

Adaylarla iletişiminizi güçlendirmek için neler yapmayı planladınız?

Önümüzde ki günlerde hayata geçirmeyi planladığımız bir uygulamamız da Facebook platformunda gerçekleştireceğimiz live chat. Bu uygulamayla, şirketimizde kariyer planlayan potansiyel adaylarla iletişimimizi daha fazla güçlendireceğiz. Bu uygulama ile üst düzey yöneticilerimizi sosyal medya üzerinden adaylarla buluşturmayı hedefliyoruz. Böylece adaylar Collezione hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilecekler. Özetlemek gerekirse, işveren markamıza değer katacak ve sektöründe daha çok tercih edilen, adaylara yakın ve moda heyecanını her daim yaşatan bir şirket olarak, online seçme yerleştirme merkezi uygulamasıyla başladığımız, adaylarla sıcak temasımızı sosyal mecralarda da artırarak geliştirmek ve hızlı, taze ve keyifli uygulamaları hayata geçirmek istiyoruz.


Görüş Bildirin!
Anasayfa Başvurularım İlan Ara Mesajlarım CV'lerim