Röportajlar

MechSoft / Pınar Burhanlıoğlu: Yeni Mezunlara Staj ve İş Olanakları Sunuyoruz
MechSoft / Pınar Burhanlıoğlu: Yeni Mezunlara Staj ve İş Olanakları Sunuyoruz

Bilişim sektörde çalışanlar teknoloji geliştiği için kendilerini sürekli güncellemek zorundalar. İnsan kaynakları bu çalışanların eğitimi için özel bir planlama yapıyor mu?

MechSoft Yazılım Çözümleri olarak, ülkemize yatırım yapmanın insan kaynağına yatırım yapmak olduğuna inancımızla ve kurum olarak "yaşam boyu öğrenme ve yaşam boyu gelişimi” felsefe edinmiş olduğumuz için, çalışanlarımızın sürekli eğitim ve gelişimlerine de katkıda bulunacak çok sayıda alternatif yaratıyoruz. Örneğin mesleki eğitimler, yurtiçi  ve yurtdışında çözüm ortaklığı yaptığımız ve işbirlikteliğimiz olan kurumlardan alınan uzmanlık eğitimleri özellikle desteklediğimiz ve önemsediğimiz alternatifler. Bununla birlikte kurumiçi iletişim ve kişisel gelişime dayalı eğitimler de 2014 planlarımız arasında geniş yer tutuyor.

Türkiye’de nitelikli bilişim iş gücü sizce yeterli midir? Bilişim sektöründe en çok aranan pozisyonlar nelerdir?

Bilişim sektörü sürekli bir değişim ve gelişim halinde olduğundan, nitelikli işgücünün giderek "daha da nitelikli” bir hal almasını gerektiriyor. Yani kişilerin branşların da nitelikli olsalar dahi, üniversite eğitimiyle sınırlı kalmayıp uzmanlık kursları, sertifika programları, seminerler ve benzeri organizasyonlara mutlaka katılmalarını tavsiye ediyoruz. Bilişim sektöründe pek çok sektörde olduğu gibi satış, müşteri ilişkileri ve benzer alanlar en çok aranan pozisyonlarda üst sıralarda yer alıyor.

Bilişim sektöründe daha önce yapılmamış bazı İK projeleri hazırladığınızı biliyoruz. Bu projelerden bahsedebilir misiniz?

Özellikle yeni mezunlara birçok firmada olmayan deneyim imkanları ve gelişim fırsatları sunuyoruz. BT sektörü büyük bir gelişim ve ilerleme içinde olan, dinamizmi yüksek ve son yılların en revaçta olan sektörleri arasında ilk sırada. Fakat yeni mezunların sektöre girebilmesi ve deneyim kazanabilmesi için sunulan imkanlar oldukça sınırlı ve talebi karşılamıyor. Kurumumuzun hedefi hem geniş çaplı hem de farklılaştırılmış görev tanımları ve yetkilendirilmelerle işe alım yapmak ve işe aldığımız kişileri bir akademi gibi bünyemizde yetiştirerek ileriye taşımak. Bir örnek vermek gerekirse, birçok firmada olmayan farklı görev tanımları ile işe alacağımız örneğin yeni mezun ve asistan pozisyonunda bir aday, bu görev tanımları sayesinde oldukça geniş çaplı tecrübe kazanabilip kendini geliştirme ve kariyerini daha hızlı ilerletme şansına kavuşmuş olacak. Bu tür farklılaştırılmış görev tanımları ve işe alım süreçleri sadece BT sektöründe değil birçok firmada ne yazık ki yok veya eksik durumda.

Öte yandan 11 Mart 2014 günü Koç Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz "Kampüste İşe Alım Günleri” etkinliğinde Koç Üniversitesi öğrencileri ile buluşarak, BT sektöründe tecrübe kazanmak isteyen öğrenci ve yeni mezunlara staj ve iş olanaklarımızı bizzat kendilerine biz giderek anlattık. Bu tür etkinliklere birçok saygın üniversite ile devam edeceğiz.

 

Anasayfa CV Oluştur İş Ara Aday Giriş İş İlanı Ver